Európska komisia komentuje Slovensko: Neuveriteľné z akých zdrojov vychádzali

Stanovisko politickej strany SMER – SSD: Od Európskej komisie sme čakali odbornosť a nie plytký aktivizmus

To, že slovenská opozícia a mainstreamové médiá na dennej báze klamú a strašia národ už je známe. No po prečítaní kompletných 50 strán tohtoročnej správy o právnom štáte od Európskej komisie je evidentné, že s rovnakou úrovňou nekvality a zavádzania sa stretávame aj na Európskej úrovni. „*Objektívnosť*, ale hlavne faktická presnosť tejto správy je žiaľ na úrovni článku Denníka N, ktorý mimochodom so SMEčkom a Aktualitami boli základnými zdrojmi pre vypracovanie tejto správy. Viem smutné. Samozrejme k obsahu nemohli neprispieť protivládne, pardon mimovládne ikony ako Zastavme korupciu, Via iuris, Transparency International, či priamo Lipšicova Špeciálna prokuratúra a áno, komisia sa pre navnímanie právneho štátu na Slovensku stretla dokonca aj so Sorosovou Nadáciou otvorenej spoločnosti,“ hovorí podpredseda strany SMER – SSD Erik Kaliňák.

Výsledkom takéhoto „nestranného“ prístupu, kde takmer 50% informačných zdrojov tvoria odkazy na články vo vybraných médiách a vyjadrenia mimovládok je totálna jednostrannosť nezohľadňujúca desiatky strán vecných argumentov štátnych inštitúcií za slovenskú stranu. Politický dokument, ktorý má slúžiť médiám a opozícii na útoky voči vláde Roberta Fica, len preto, že neopakuje postoje Európskej komisie pri vojne na Ukrajine, Green Deale, migrácii, či práve veta členských štátov.

Európska komisia napríklad vyčíta úradu vlády, že zrušil odbor prevencie korupcie. „Aká je realita? Úrad vlády Slovenskej republiky presunul tému prevencie korupcie z odboru na sekciu, teda sme tejto téme dali väčšiu váhu, finančnú podporu a dôležitosť. A tejto téme sa už budeme venovať inak, ako len strašením štátnych úradníkov a manažérov ako tomu bolo v minulosti,“ uviedol vedúci úradu vlády Juraj Gedra. Ten ďalej hovorí, že podľa EK na Slovensku neexistuje etický kódex pre vysokopostavených verejných činiteľov ako premiér či ministri a vzťahujú sa na nich len „isté predpisy“. Faktom však je, že v roku 2023 boli vládou prijaté takzvané zásady integrity, čo je len iný názov pre etický kódex. A v prípade „istých predpisov“ ide o ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, čo je najvyššia možná úroveň zákonnej úpravy.

Európska komisia od nás ďalej požaduje ochranné záruky pre sudcov pri trestnom čine ohýbania práva, ktorý považuje za obrovské nebezpečenstvo pre nezávislé súdnictvo. „Absolútny súhlas, tento trestný čin si vymyslela Kolíková, aby mala spôsob, ako sa vyhrážať neposlušným sudcom a my by sme ho najradšej okamžite zrušili, ale nemôžeme. Pýtate sa prečo? Lebo Európska komisia ho bývalej vláde odsúhlasila ako jeden z míľnikov pri pláne obnovy a jeho zrušenie by znamenalo miliónové finančné sankcie práve zo strany Európskej komisie,“ priblížil E. Kaliňák. Európska komisia nás teda karhá za niečo, čo nám sama odobrila v pláne obnovy a teraz od nás chce, aby sme zrušili niečo, za čo nás následne bude pokutovať. Absurdné.

No a samozrejme obrovský problém je aj paragraf 363. Ten chráni zákonnosť vyšetrovania a jeho využitie nie je prekážkou v ďalšom trestnom stíhaní, ale napráva krivdy napríklad také ako páchali Lipšicovci. Ale keďže Lipšicovi a jeho mimovládnemu a mediálnemu stádu právo nič nehovorí, Európsku komisiu oklamali, že generálny prokurátor môže šmahom ruky zastaviť stíhanie a to dokonca bez akéhokoľvek odôvodnenia. „Opäť nepravda, generálny prokurátor každé svoje rozhodnutie odôvodňuje na desiatkach strán, kde my ako verejnosť spoznávame nezákonnosti aj elitných vyšetrovateľov a prokurátorov,“ povedal J. Gedra.

Preto  závery a odporúčania tejto správy sa nedajú považovať za objektívne a legitímne, ale zavádzajúce a aktivistické.

Video:

Prepis vyjadrení predsedu Zboru poradcov predsedu vlády SR Erika Kaliňáka a vedúceho Úradu vlády SR Juraja Gedru:

E: S Jurajom máme taký zlozvyk, že je nám jedno s kým diskutujeme, rozhodujúce sú pre nás fakty a argumenty, pretože našim cieľom je pravda a kvalita.

J: Tá sa však už zo zásady vo vyjadreniach slovenskej opozície a mainstreamových novinárov nenachádza.

E: Spohodlneli a namiesto argumentov už len na dennej báze klamú a strašia národ.

J: No v živote by nás nenapadlo, že by sme sa mohli s rovnakou úrovňou nekvality a zavádzania stretnúť aj na Európskej úrovni.

E: Až sme si prečítali tohtoročnú správu o právnom štáte od Európskej komisie.

J: Ale nie len nadpisy liberálnych médií, či polstranové zhrnutia, ale kompletných 50 strán a nestačili sme sa čudovať.

E: „Objektívnosť“, ale hlavne faktická presnosť tejto správy je žiaľ na úrovni článku Denníka N, ktorý mimochodom so SMEčkom a Aktualitami boli základnými zdrojmi pre vypracovanie tejto správy. Viem smutné…

J: Samozrejme k obsahu nemohli neprispieť protivládne pardon mimovládne ikony ako Zastavme korupciu, Via iuris, Transparency International, či priamo Lipšicova Špeciálna prokuratúra a áno, komisia sa pre navnímanie právneho štátu na Slovensku stretla dokonca aj so Sorošovou nadáciou otvorenej spoločnosti.

E: Výsledok takéhoto „nestranného“ prístupu, kde takmer 50% informačných zdrojov tvoria odkazy na články vo vybraných médiách a vyjadrenia mimovládok? 

J: Totálna jednostrannosť nezohľadňujúca desiatky strán vecných argumentov štátnych inštitúcií za slovenskú stranu. 

E: Inak povedané politický dokument, ktorý má slúžiť médiám a opozícii na útoky voči vláde Roberta Fica, len preto, že neopakuje postoje európskej komisie pri vojne na Ukrajine, Green deale, migrácii, či práve veta členských štátov.

J: Poďme však ku konkrétnostiam. Európska komisia napríklad vyčíta úradu vlády, že sme zrušili odbor prevencie korupcie. 

E: Aká je realita? 

J: Úrad vlády SR presunul tému prevencie korupcie z odboru na sekciu, teda sme tejto téme dali väčšiu váhu, finančnú podporu a dôležitosť. A tejto téme sa už budeme venovať inak, ako len strašením štátnych úradníkov a manažérov ako tomu bolo v minulosti.

E: Vraj na Slovensku neexistuje etický kódex pre vysokopostavených verejných činiteľov ako premiér či ministri a vzťahujú sa na nich len „isté predpisy“.

J: Aká je realita?

E: V roku 2023 boli vládou prijaté takzvané zásady integrity, čo je len iný názov pre etický kódex. A tie „isté predpisy“? Ide o ústavný zákon o ochrane verejného záujmu – tá najvyššia možná úroveň zákonnej úpravy. Fakt neviem čo viac by sa tu dalo ešte spraviť.

J: Európska komisia od nás ďalej požaduje ochranné záruky pre sudcov pri trestnom čine ohýbania práva, ktorý považuje za obrovské nebezpečenstvo pre nezávislé súdnictvo.

E: Absolútny súhlas, tento trestný čin si vymyslela Kolíková, aby mala spôsob ako sa vyhrážať neposlušným sudcom a my by sme ho najradšej okamžite zrušili, ale nemôžeme.

J: Pýtate sa prečo?

E: Lebo Európska komisia ho bývalej vláde odsúhlasila ako jeden z míľnikov pri pláne obnovy a jeho zrušenie by znamenalo miliónové finančné sankcie práve zo strany európskej komisie.

J: Dámy a páni ešte raz, Európska komisia nás karhá za niečo, čo nám sama odobrila v pláne obnovy a teraz od nás chce, aby sme zrušili niečo, za čo nás následne bude pokutovať.

E: Absurdné a ako sa na Slovensku hovorí – ľavá ruka nevie, čo robí tá pravá.

J: No a samozrejme obrovský problém je aj paragraf 363, o ktorom každý človek znalý trestného práva vie, že chráni zákonnosť vyšetrovania a jeho využitie nie je prekážkou v ďalšom trestnom stíhaní, ale napráva krivdy napríklad také ako páchali Lipšicovci.

E: Ale keďže Lipšicovi a jeho mimovládnemu a mediálnemu stádu právo nič nehovorí, Európsku komisiu oklamali, že Generálny prokurátor môže šmahom ruky zastaviť stíhanie a to dokonca bez akéhokoľvek odôvodnenia.

J: Opäť nepravda, generálny prokurátor každé svoje rozhodnutie odôvodňuje na desiatkach strán, kde my ako verejnosť spoznávame nezákonnosti aj elitných vyšetrovateľov a prokurátorov.

E: A takto by sme mohli vo videu pokračovať ďalej, ale to budeme robiť vo vzťahu ku európskej komisii na úrovni expertov a reálnych argumentov nie na úrovni citovania článkov od neznalých novinárov, ktoré by ako zdroj neobstáli ani pri písaní bakalárskej práce a nie to ešte pri tak vážnom dokumente ako je správa o stave právneho štátu na Slovensku.

J: A práve preto závery a odporúčania tejto správy nemôžeme považovať za objektívne a legitímne, ale zavádzajúce a aktivistické.

Zdroj: tlačový odbor strany SMER  – slovenská sociálna demokracia

Visited 101 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás