(video) Príhovor predsedu vlády Roberta Fica pri príležitosti 80. výročia SNP – aktualizované

Stanovisko Úradu vlády SR k 80. výročiu SNP:

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ POVSTANIE (SNP) PREDSTAVUJE JEDNU Z NAJDÔLEŽITEJŠÍCH KAPITOL V NAŠEJ HISTÓRII.

Táto udalosť sa trvalo vryla nielen do kolektívnej pamäti slovenského národa, ale aj do širšieho kontextu európskych dejín. SNP bolo výsledkom dlhodobého úsilia slovenských vlastencov a občanov, ktorí verili v demokraciu a rozhodli sa aktívne postaviť proti nacistickej okupácii.

Poverenie na prípravu povstania dostal plukovník Ján Golian od Slovenskej národnej rady a londýnskej exilovej vlády. Pod jeho vedením prebiehali intenzívne prípravy, ktoré vyvrcholili 29. augusta 1944 vyhlásením SNP kódovým heslom „Začnite s vysťahovaním!“. Povstanie sa stalo symbolom odhodlania slovenského národa zvrátiť svoj osud a bojovať za svoju budúcnosť. Do bojových operácií proti nemeckej armáde sa zapojilo približne 60 000 vojakov a 12 000 partizánov z 35 národov a národností sveta, čím SNP získalo medzinárodný rozmer.

V októbri 1944, keď nemecká armáda začala s generálnou ofenzívou proti povstaleckým silám, prevzal velenie divízny generál Rudolf Viest. Napriek prechodu na partizánsky spôsob boja a enormnému tlaku nepriateľských vojsk sa povstalcom podarilo vzdorovať ďalšie dva mesiace. Aj keď bolo povstanie nakoniec vojensky potlačené, nedošlo k jeho úplnému zničeniu ani ku kapitulácii. Povstalci, vrátane zvyškov 1. čs. armády na Slovensku a partizánov, pokračovali v boji až do oslobodenia Slovenska na jar 1945.

Povstalecké územie, ktoré zahŕňalo približne 1,7 milióna obyvateľov a rozprestieralo sa na ploche 20 000 km², sa stalo centrom odboja proti nacizmu. Napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam, vrátane nedostatkov v zásobovaní a stále sa zhoršujúcim podmienkam, povstalci dokázali organizovať efektívny odpor. SNP tak preukázalo morálnu silu a odhodlanie slovenského národa bojovať za svoje práva a slobodu.

Dnes, keď si pripomíname už 80 rokov od vyhlásenia SNP, môžeme byť hrdí na to, že Slovenské národné povstanie je uznávané ako dôležitý príspevok do európskeho hnutia odporu proti fašizmu. SNP nie je len kapitolou našich národných dejín, ale aj dôležitým mementom v dejinách európskeho boja za slobodu a demokraciu. Vďaka SNP sa po vojne obnovená Československá republika prihlásila k demokratickým hodnotám slobodného sveta a ukázala, že aj malý národ môže zohrávať veľkú úlohu v zápase o spravodlivý a mierový svet.

Nezabúdajme na obete a hrdinstvo tých, ktorí bojovali a padli za našu slobodu. SNP je pre nás sviatkom, ktorým preukazujeme úctu základným hodnotám, na ktorých stojí moderná slovenská štátnosť, ako aj všetkým, ktorí za tieto hodnoty bojovali, strádali a v mnohých prípadoch priniesli aj najväčšiu obeť – vlastný život.

Slávnostné príhovory pri príležitosti 80. výročia SNP:

Prejav predsedu vlády Roberta Fica pri príležitosti osláv 80 .výročia SNP:

Pietny akt kladenia vencov, slávnostné príhovory a celé program pri príležitostí osláv 80. výročia SNP:

Alternatívny zdroj:

Zdroj: HNtelevízia – YouTube, eReport – YouTube, Úrad vlády Slovenskej republiky – Facebook

Visited 1 804 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

7 Komentáre

  1. Veľmi pekne, dôstojne zorganizovaé oslavy SNP. Takto to má byť s nie brániť ľudom sa toho zúčastniť, ako za minulej vlády .Všetka česť a vďaka patrí terajšej vláde a pánovi premiérovi Ficovi, aj prezidentovi pánovi Pelerinimu. SNP treba mať v úcte, ako boj proti nemeckým krvilačným fašistom, za mier a slobodu.

    • Toto robili zvery v ľudskej podobe:

      https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/
      Krutú smrť našli v plameňoch vápennej pece – Pravda.sk

      Prikrčená s rozbúchaným srdcom od cesty sledovala, ako plamene vápennej pece požierajú ľudí. Krik, plač a hrôza, akú si sotvakto vie predstaviť. Najprv výstrel odzadu, potom pád do žeravého pekla. Strieľali ich po jednom. Koho nezabila guľka, zhorel zaživa. Túto hrôzu na vlastné oči videla pani Klinčíková z Nemeckej.
      Masové popravy vo vápenke v Nemeckej v januári 1945 si vyžiadali stovky obetí. Ich počet sa odhaduje na 450 až 900. Nie všetkMasové popravy vo vápenke v Nemeckej v januári 1945 si vyžiadali stovky obetí. Ich počet sa odhaduje na 450 až 900. Nie všetky boli totiž evidované, iba tí, čo ich priviezli z väznice Krajského súdu v Banskej Bystrici. Nemeckí fašisti a slovenskí gardisti tu vraždili účastníkov Slovenského národného povstania, ich rodiny, ľudí, čo im pomáhali, Židov i Rómov. Nie náhodou sa o vápenke v Nemeckej hovorí aj ako o 47. peci Osvienčimu.

      • Vseveduca „Slavomira“ !
        Vodil som osobjne turistov do Nemeckej, ale o „47 peciach Osviedcimu“ som nikde dodnes nepocul.
        Mozno mi viete zodpovedat kolkych zidov a komunistov zavrazdil Stalin do r. 1936 -1938-1942-1950 ?
        Vedel by som potom v teme pokracovat. Navrhol by som na zaciatok temu vyvrazdenia Slovakov, Chorvatov a Slovanov podla dokumentovanych „trapeni“ Karla Marxa a Engelsa.

        • Pán Jozef, nepovažujem sa za vševedúcu, názor však mať môžem. Či nie?
          Navyše v mojom komentári nie je môj text, skopírovala som časť textu z článku zverejnenom 3. jan 2020 o 17:18
          Od masových popráv vo vápenke v Nemeckej uplynulo 75 rokov Zdroj: http://www.muzeumsnp.sk
          Čítajte viac: https://mybystrica.sme.sk/c/22294867/od-masovych-poprav-vo-vapenke-v-nemeckej-uplynulo-75-rokov.html

          Vyjadrenie autora „Nie náhodou sa o vápenke v Nemeckej hovorí aj ako o 47. peci Osvienčimu “ je METAFORICKÉ.

        • Pán Jozef, nepovažujem sa za vševedúcu, názor však mať môžem. Či nie?
          Navyše v mojom komentári nie je môj text, skopírovala som časť textu z článku zverejnenom 3. jan 2020 o 17:18
          Od masových popráv vo vápenke v Nemeckej uplynulo 75 rokov

          Vyjadrenie autora „Nie náhodou sa o vápenke v Nemeckej hovorí aj ako o 47. peci Osvienčimu “ je METAFORICKÉ.

          Odpovedať

  2. Uzasne ako Fico NEDOKAZAL spomenut vrazdenie povstalcov „cechoslovakmi“ a mazanie slovenskej identity dodnes, t.j ceskymi fasistami po 1945 r.
    to ma byt co ?
    Ze bezi tu medialne vymazavanie slovenskej identyty(!) ho tiez nesvrbi. To nebezi v ziadnom state naokolo, aby bezal takyto program „preprogramovania Slovakov“ mediami. Fico si len zase trochu odprdol, to dokazu ale aj „progresivci“ a cesky fasisti.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás