Tlak na to, aby USA schválili Kyjevu použitie rakiet dlhého doletu, sa rovná novej kubánskej kríze. Riziko jadrovej vojny bolo odvrátené Bidenovým „nie“, ale nie sú rezignovaní, naopak.
„Minulý týždeň svet tesne unikol pravdepodobnému jadrovému zničeniu, pretože Bidenova administratíva zvažovala žiadosť Ukrajiny o umožnenie americkým raketám zasiahnuť hlboko do ruského územia.“ Toto je incipit článku Rona Paula, bývalého kongresmana.
„Ruský prezident Vladimir Putin počas zvažovania vyjadrenia varoval, že keďže tieto rakety nemôžu byť odpálené bez aktívnej účasti americkej armády a NATO, Rusko by to v prípade ich odpálenia považovalo za vojnový stav s NATO aj Spojenými štátmi. Bola to kubánska raketová kríza v plnom rozsahu.“
„Našťastie Washington údajne neudelil povolenie na útok hlboko do Ruska, ale ako sme videli v priebehu tejto vojny, zbraňový systém je často najprv odmietnutý a potom nakoniec udelený zástupcom Washingtonu v Kyjeve. Nemôžeme byť pokojní, aj keď jadrová vojna bola dočasne odvrátená.“
„Mohli by raketové útoky hlboko v Rusku vyhrať vojnu pre Ukrajinu? Ani Pentagon si to nemyslí. Samotný americký minister obrany LloydAustin začiatkom tohto mesiaca povedal, že udelenie povolenia Ukrajine na odpálenie rakiet na Rusko by nepredstavovalo „bod obratu“ v dva a pol ročnej vojne.
„Riskovať jadrové zničenie bez hmatateľného účelu? Zbláznili sa títo ľudia? Predchádzajúce „game-changers“ sa v tejto vojne tiež zmenili len málo. Koľkokrát nám provojnové mainstreamové médiá povedali, že zbraňový systém by pre Ukrajinu „zmenil hru„? Pamätáte si na rakety Javelin? Tanky Leopard? Alebo HIMARS? A napriek tomu, že žiadnej z nich sa nepodarilo zvrátiť priebeh ukrajinskej vojny, neokonzervatívci a ich mediálni priatelia stále volajú po zvýšených dodávkach.“
„Faktom je, že Rusko vyhráva vojnu napriek stovkám miliárd dolárov a najlepším zbraňovým systémom Spojených štátov a krajín NATO. Každá nová zásielka čoraz sofistikovanejších zbraní neprináša Ukrajine víťazstvá na bojisku. Produkuje len viac mŕtvych ukrajinských vojakov a väčšie zisky pre výrobcov zbraní.“
„Dokonca už aj mainstreamové médiá, ktoré pevne podporujú vojnu na Ukrajine, začali informovať o obrovských stratách a beznádejnej situácii na Ukrajine. Napriek tomu, ako si čoraz viac ľudí začína uvedomovať, čo sa deje v tejto katastrofálnej zástupnej vojne,Washington pozná len jeden smer, pokiaľ ide o vojnu: vpred.“
RASTÚCI ZISK AMERICKÉHO VOJENSKÉHO PRIEMYSELNÉHO APARÁTU
„Pred niečo vyše týždňom Pentagon oznámil ďalší zbrojný balík pre Ukrajinu vo výške 250 miliónov dolárov. Nikto neverí, že to zvráti stabilné úspechy Ruska na bojisku, ale prinesie to väčšie zisky pre amerických výrobcov zbraní, ktorí sú skutočnou silou našej hyperintervencionistickej zahraničnej politiky.“
„Nepravdepodobné duo Robert F. Kennedy, Jr. a Donald Trump Jr. to povedali lepšie ako ktokoľvek iný v nedávnom úvodníku v TheHill: „Nemôžeme sauž dostať bližšie na pokraj. A načo? Oslabiť Rusko? Na kontrolu ukrajinských nerastov? V stávke nie je žiadny životne dôležitý americký záujem. Riskovať jadrový konflikt v záujme fantázie neokonzervatívcov o globálnej „plnospektrálnej dominancii“ je čisté šialenstvo.“
„Majú pravdu: je hlúpe ohrozovať budúcnosť našej krajiny, našich detí a vnúčat pre vojny, ktoré s nami nemajú nič spoločné a neslúžia žiadnym národným záujmom Spojených štátov. To určite platí pre vojnu na Ukrajine, rovnako ako pre vojny, ktoré Spojené štáty podporujú na Blízkom východe. Kedy sa toto šialenstvo skončí? Keď sa ľudia konečne nechajú počuť a budú žiadať zmenu.“
SPÁLIŤ OSN
Záver možno trochu ironický, ale sedí. Žiadosť o rakety dlhého doletu je stále na stole a je podstatou údajného mierového plánu, ktorý Zelenskyj priniesol do Ameriky, aby vyvinul tlak na Bidena, aby sa opäť vzdal. Nebude jediný, kto bude vyvíjať tlak na starého prezidenta, a preto je tento prípad nebezpečný.
V tom všetkom je aj symbol, pretože by sme chceli, aby starý prezident vyhlásil, že sa rozhodol dať súhlas americkým raketám, teda začať tretiu svetovú vojnu v spolupráci s Valným zhromaždením OSN, medzinárodným orgánom, vytvoreným na zachovanie svetového mieru, ktorého poslaním je riešiť medzinárodné spory v obmedzenej diplomatickej sfére.
Na druhej strane, neokonzervatívci sa už nejaký čas zameriavajú na OSN a tvrdia, že nemá žiadny význam, aj keď ju potom použili a preformátovali na svoje nekonečné vojny. John Bolton v roku 1994 povedal: „Neexistuje nič také ako Organizácia Spojených národov. Existuje medzinárodné spoločenstvo, ktoré môže byť príležitostne vedené jedinou skutočnou mocnosťou na svete, a to Spojenými štátmi, keď to vyhovuje našim záujmom a môžeme presvedčiť ostatných, aby sa pohli vpred.“
Okrem detailov a počas čakania na udalosti zaznamenávame s nesmelou nádejou slová prezidenta Českej republiky Petra Pavla, bývalého vysokopostaveného generála NATO a jedného z najvernejších podporovateľov Ukrajiny, ktorý povedal, že Ukrajina „bude musieť byť realistická“.
To znamená, že bude musieť odstúpiť od svojich „maximalistických“ cieľov a akceptovať skutočnosť, že Rusko si v kompromisnej dohode ponechá kontrolu nad časťou svojho územia, pretože ani jedna strana nevyhrá. Závažný postoj nie je ani tak kvôli geopolitickému významu Českej republiky, ale preto, že je jasné, že Pavel hovoril v mene kruhov NATO.
A pretože jeho rozhovor mal dostatok miesta v New York Times.
Piccole Note
Preklad: Dana Bystrická