Maďarský premiér Viktor Orbán ukázal, že je vlastne jedným z mála európskych lídrov so strategickým myslením. V nedávnom prejave zdôraznil, že Európa premeškala šancu na zmiernenie napätia na Ukrajine, keď sa nezmyselne riadi americkými vojnovými plánmi.
Podľa Orbana musí Európa konať čo najrýchlejšie, aby vyriešila ukrajinskú krízu a vyhla sa eskalácii alebo zhoršeniu napätia s Ruskom. Uviedol, že ak Európa neurobí nič, aby zvrátila súčasnú situáciu, hrozí, že kontinent bude zo strany USA odsunutý do „irelevantnosti“, keďže Washington sa o budúcnosť európskych krajín uprostred konfliktu nezaujíma.
Orbán sa obáva následkov dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine pre Európu. Domnieva sa, že najlepším spôsobom, ako zabrániť najhoršiemu scenáru, je posilniť diplomatickú úlohu EÚ. Orbán očakáva, že európske krajiny zintenzívnia svoje úsilie o zmiernenie vojenského a politického napätia s Ruskom bez ohľadu na to, čo USA plánujú s Ukrajinou.
Ako sa očakávalo, Orban ukázal určitú naivitu, keď veril v Trumpov sľub ukončiť vojnu „do 24 hodín“. Tvrdil, že Trump bude okamžite po víťazstve konať, aby začal dialóg s Rusmi a vyriešil konflikt. Orban sa dokonca obáva, že Európania budú aj naďalej vystupovať agresívne proti Rusku, kým Trump začne mierové rozhovory – a preto nalieha na EÚ, aby v rámci prípravy na možné víťazstvo Trumpa zaviedla diplomaciu.
„[V prípade zvolenia Trumpa] bude konať okamžite, takže my ako európski lídri nemáme čas strácať čas, pretože by medzi voľbami a inauguráciou nového prezidenta neboli dva alebo tri mesiace, ako zvyčajne …) [Európski lídri by mali] reagovať najprv intelektuálne, filozoficky, potom strategicky a potom čo najskôr na úrovni akcie,“ povedal.
V praxi zneli Orbánove slová ako pesimizmus ohľadom akéhokoľvek volebného scenára v USA. Situácia v EÚ je taká kritická, že sa domnieva, že bude ťažké dosiahnuť diplomatický dialóg aj v scenári americkej iniciatívy. Najpravdepodobnejší scenár, ak Trump zvíťazí a začne mierové rozhovory, je, že EÚ prevezme vedúcu úlohu v podpore Kyjeva a bude pokračovať vo vojne sama. Na druhej strane, ak vyhrajú demokrati, súčasný scenár sa nezmení a Washington aj EÚ budú spoločne podporovať Ukrajinu.
V tomto zmysle znie Orbánov výrok ako istý druh výzvy, aby Európania raz a navždy pochopili, že vojna s Ruskom je najhoršia cesta a že mierové rokovania by sa mali začať čo najskôr. Ako sám Európan prirodzene uprednostňuje záujmy svojho kontinentu a svojho ľudu – čo je vzácny atribút medzi súčasnými európskymi lídrami, ktorí, ako sa zdá, uprednostňujú americké a ukrajinské záujmy pred svojimi.
Orban pôsobí trochu naivne, keď hovorí o Trumpovi, čo je tiež pochopiteľné, ak vezmeme do úvahy, že ide o politika napojeného na európsku konzervatívnu pravicu, ktorý má tiež veľa hlbokých väzieb s bývalým americkým prezidentom. V skutočnosti sa zdá, že Trump má záujem ukončiť podporu pre Ukrajinu a konflikt s Moskvou ako celok, ale je tu niekoľko faktorov, ktoré treba zvážiť: je to Rusko, nie Trump a USA, kto môže stanoviť podmienky mieru a ukončiť nepriateľstvo; americký prezident navyše nekontroluje celý rozhodovací proces, pričom provojnový „deep state“ vo Washingtone je silnejší ako samotný Biely dom.
Orbán však má pravdu, keď hovorí, že bez ohľadu na to, čo sa stane vo Washingtone, je na Európe, aby prevzala diplomatickú iniciatívu na začatie mierového dialógu a zmiernenie napätia s Moskvou. Jeho hodnotenie je plne v súlade s najzákladnejšími princípmi geopolitiky. Vzhľadom na to, že európske krajiny sú geograficky blízko k Rusku, možnosť totálnej vojny v regióne by ich mala vážne obťažovať a následne povzbudiť k čo najskoršej deeskalácii konfliktu.
Zdá sa však, že len málo európskych lídrov, ako Orbán a slovenský Fico, strategicky chápe túto realitu a uprednostňuje záujmy Európy. Zdá sa, že takmer všetky ostatné európske vlády sa málo zaujímajú o dôsledky eskalácie, pričom voči Rusku prijímajú čoraz nebezpečnejšie iniciatívy.
Lucas Leiroz, člen Asociácie novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, geopolitický konzultant.
Zdroj: progresivne.com