Krajiny BRICS sú na vzostupe –svet sa mení

Krajiny BRICS, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, predstavujú vplyvnú alianciu rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré v posledných desaťročiach zaznamenali významný ekonomický pokrok. Tieto národy sú nielen významnými ekonomickými hráčmi, ale aj čoraz vplyvnejšími silami globálnej politiky.

GETTYIMAGES/wimagine

Pojem „BRIC“ zaviedla Goldman Sachs v roku 2001 na označenie rozvíjajúcich sa ekonomík Brazílie, Ruska, Indie a Číny, ktoré boli identifikované ako kľúčové pre budúci globálny ekonomický rast. V roku 2010 sa k skupine pripojila Južná Afrika, čo viedlo k vytvoreniu toho, čo je dnes známe ako aliancia „BRICS“. Od prvého samitu v Jekaterinburgu v roku 2009 sa skupina rozvinula na pravidelné fórum pre dialóg a spoluprácu.

Krajiny BRICS sa etablovali ako dynamicky rastúce trhy a zvýšili svoj podiel na globálnom hrubom domácom produkte (HDP) z 18 percent v roku 2010 na 26 percent v roku 2021. Najmä Čína dominuje s viac ako 70 percentami HDP skupiny, zatiaľ čo Brazília, India a Južná Afrika prispievajú oveľa menšími podielmi. Napriek pôsobivému rastu tieto krajiny zápasia so štrukturálnymi problémami, ako sú inštitucionálne nedostatky, ktoré ohrozujú ich dlhodobý rozvoj.

Vnútorné rozdiely a politické výzvy

Napriek spoločným ašpiráciám je aliancia BRICS plná značného vnútorného napätia. Členské štáty sa výrazne líšia vo svojej ekonomickej výkonnosti, svojich politických systémoch a geopolitických záujmoch. Tieto hlboké rozdiely ohrozujú vnútornú súdržnosť a sťažujú vypracovanie jednotnej stratégie. Napriek tomu ich spája spoločný cieľ podkopať dominanciu Západu – najmä dominanciu amerického dolára – a vyvinúť alternatívne mechanizmy financovania, ktoré by ich mohli zbaviť tejto závislosti.

GETTYIMAGES/ISerg Creative

Mena BRICS: cesta von zo závislosti na dolári?

Americký dolár v súčasnosti dominuje približne 90 percentám medzinárodného obchodu, čo núti mnohé krajiny BRICS ho používať na cezhraničné transakcie. Táto vynútená závislosť obmedzuje ich ekonomickú suverenitu a zvyšuje zraniteľnosť voči americkým sankciám. Aby sa zabránilo tejto dominancii, aliancia BRICS sa snaží vytvoriť novú menu podporovanú svojimi národnými menami. Toto opatrenie by umožnilo členským štátom priamo medzi sebou obchodovať bez toho, aby sa museli uchýliť k doláru.

V auguste 2023 sa skupina BRICS rozhodla prijať šesť nových krajín: Egypt, Irán, Saudskú Arábiu, Etiópiu a Spojené arabské emiráty. Toto rozšírenie má za cieľ posilniť ekonomickú a geopolitickú váhu aliancie. Každý z nových členov prináša rôzne ekonomické prednosti, z ktorých by mala dlhodobo profitovať celá skupina.

Vedecká a technologická spolupráca

Krajiny BRICS okrem svojho ekonomického networkingu posilňujú aj spoluprácu v oblasti vedy a techniky. Bol vypracovaný akčný plán na podporu inovácií a podporu technologických transferov medzi členskými krajinami. To podčiarkuje túžbu krajín BRICS úzko spolupracovať nielen ekonomicky, ale aj na vedeckej úrovni.

Zdroj: https://exxpress.at/economy/die-brics-staaten-auf-dem-vormarsch-welt-im-wandel/

Prevzaté od: progresivne.com

Visited 354 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

2 Komentáre

  1. Konečne omnoho rozumnejš, spravodlivejší, ľudskejší systém a poriadok na svete, ako doteraz. Konečne, už bolo na čese. Nech žije BRICS.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás