Opozícia kritizuje cestu premiéra do Číny, ktorá by mohla ohroziť budúcnosť SR
Bratislava 30. októbra (TASR) – Opozícia kritizuje cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Číny, ktorá podľa nej môže mať negatívny vplyv na Slovensko v budúcnosti. Premiér by sa mal podľa opozície vyhnúť riskantným rozhodnutiam, ako je napríklad podpis a nadviazanie spolupráce s Čínou v oblasti spravodlivosti, kritickej infraštruktúry či bezpečnosti monitorovacích systémov. Upozornili na to poslanci opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).
„Premiér Fico vníma túto návštevu Číny ako jednu z najväčších a najdôležitejších v tomto roku. Hovorí niečo o suverenite a zahraničnej politike na všetky svetové strany. Je to však veľký omyl. Suverénna politika nemôže byť o tom, že pôjde do Číny. Svedčí o tom aj obrovská investícia na výrobu elektrobatérií. Príklad sú Šurany a možno ďalšie iné investície,“ uviedol Milan Majerský z KDH.
Ficova cesta do Číny prinesie podľa poslanca Juraja Krúpu (SaS) veľké ohrozenie pre Slovensko, najmä z hľadiska ekonomiky. Spresnil, že ak by Slovensko uzavrelo obchodnú výmenu s Čínou, tak by sme sa ako krajina vystavili bezpečnostnému riziku a znížili svoju dôveryhodnosť voči krajinám EÚ a NATO.
Obavy z možných negatívnych dôsledkov premiérovej cesty má aj poslanec za PS Štefan Kišš. Kritizoval najmä možné podpísanie projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty), ktoré podľa neho môžu priniesť veľké zadlženia a závislosť od Číny. „Najviac ma vyrušilo vyhlásenie premiéra, že vlastne sa nemusíte ničoho obávať, pretože vraj to zaplatia súkromníci, to znamená, že je všetko v poriadku, no tak čo je toto za nezmysel? Všetko zaplatíme my, ľudia, daňovníci, občania Slovenska,“ zdôraznil.
Ku kritike sa pridala aj poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorá upozornila, že Fico namiesto rozvíjania vzťahov s prirodzenejšími partnermi radšej cestuje do autoritatívnej Číny, ktorá je otvoreným spojencom Ruska v ukrajinsko-ruskom konflikte. Touto cestou sa podľa nej premiér pripravuje na zastavenie eurofondov, a preto hľadá riešenie v čínskych pôžičkách a investíciách s vysokou cenou.
Opozícia kritizuje vystúpenie premiéra v ruskej televízii
Bratislava 30. novembra (TASR) – Opozícia kritizuje vystúpenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v ruskej televízii Rossija 1. Označila to za hanbu. Poukazuje aj na to, že rozhovor poskytol ako jediný vrcholný politik Európskej únie.
„Niečo také sme ešte nevideli. Ani Viktor Orbán (maďarský premiér, pozn. TASR) si to nedovolil. Videli sme hodinové táranie, pochlebovanie Kremľu a opakovanie ruskej propagandy,“ povedal poslanec SaS Juraj Krúpa. V kontexte Ficových vyjadrení v ruskej televízii má obavy z jeho nadchádzajúcej cesty do Číny.
Poslanecký klub Slovensko, Za ľudí, KÚ považuje premiérov rozhovor za medzinárodnú hanbu pre SR. „Toto nie je len hanba pre Slovensko, ale aj dôkaz o tom, ako hlboko je premiér ochotný klesnúť v záujme osobnej propagandy a spolupráce s obhajcami vojnových zločinov,“ uviedla poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Dodala, že Fico sa týmto krokom zaradil medzi najvyšších prisluhovačov Moskvy v strednej Európe. Predseda vlády mal podľa šéfa klubu Michala Šipoša využiť svoje vystúpenie v televízii na výzvu ruskému národu, aby sa ich vojská stiahli z Ukrajiny.
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka reagoval, že Ficovi sa doma rozpadá zlepenec, zdravotníctvo pre neho nie je premiérska téma, ale na slúženie ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi si čas nájde. „Je to obrovská hanba,“ podotkol.
Premiér Fico v rozhovore s Olgou Skabejevovou v programe 60 minut televízie Rossija 1 kritizoval Európsku úniu za jej prístup k vojne na Ukrajine. Obvinil európske mocnosti, že svojou pomocou Ukrajine podporujú pokračovanie vojny. Protiruské sankcie podľa neho nefungujú. Predseda vlády zároveň potvrdil, že sa 9. mája budúceho roka plánuje zúčastniť na tradičnej vojenskej prehliadke v Moskve pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom.
bezpecnostne riziko je pan , ktory ma ukrajinsku narodnost a posobi v nasom parlamente.To je teda riziko a este aj v bezpecnostnej komisii.Ze pan Krupa.Asi by bolo aj vhodne davat v praci fukat, nebolo by to na skodu.
Presne tak, vďaka.👍