Skupina akcionárov podala v auguste minulého roka v Spojených štátoch hromadnú žalobu proti farmaceutickej spoločnosti Moderna, ktorá bola obvinená z „v podstate nepravdivých a zavádzajúcich vyhlásení“ o účinnosti svojej vakcíny proti respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV), čo spôsobilo značné škody investorom. Keď farmaceutická spoločnosť v skutočnosti odhalila, že účinnosť vakcíny je nižšia, ako sa pôvodne uvádzalo, cena akcií prudko klesla. Žaloba bola podaná 9. augusta na americkom okresnom súde pre okres Massachusetts a ako obžalovaní sú uvedení: spoločnosť Moderna a jej vedúci pracovníci vrátane generálneho riaditeľa Stéphana Bancela, finančného riaditeľa Jamesa M. Mocka a predsedu predstavenstva Stephena Hogeho.
„Obžalovaní konali s bezohľadným ignorovaním pravdy v tom, že nedokázali zistiť alebo odmietli zverejniť skutočnosti, ktoré by preukázali vecne nepravdivú a zavádzajúcu povahu vyhlásení, hoci tieto skutočnosti boli pre obžalovaných ľahko dostupné,“ uvádza sa v texte žaloby.Spoločnosť Moderna obviňujú investori, ktorí kúpili akcie spoločnosti medzi 18. januárom 2023 – dňom, keď bolo oznámené, že mRNA-1345 (kandidát na vakcínu proti respiračnému syncyciálnemu vírusu) dosiahol primárne ciele účinnosti vo fáze 3 klinických štúdií, a to až do 25. júna 2024.
V oznámení zo 17. februára 2023 spoločnosť Moderna uviedla, že klinická štúdia fázy 3 vakcíny mRNA na osobách starších ako 60 rokov preukázala mieru účinnosti 83,7 % „proti ochoreniu dolných dýchacích ciest spojenému s RSV, ako je definované dvoma alebo viacerými príznakmi.“Podľa textu žaloby farmaceutická spoločnosť opakovane presadzovala túto mieru účinnosti počas roka 2023 do marca 2024, a to aj počas štvrťročných stretnutí s investormi, v tlačových správach a iných dokumentoch.
Na základe uvádzanej účinnosti spoločnosť Moderna predložila v júli 2023 žiadosť o licenciu na biologické lieky Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Keď však FDA schválila príslušnú vakcínu pre dospelých nad 60 rokov, tlačová správa oznamujúca chválenie „naznačila účinnosť vakcíny iba 78,7 %, čo je výrazne menej ako účinnosť vakcíny 83,7 %, ktorú spoločnosť Moderna predtým identifikovala,“uvádza sa v podaní.“ Po tejto správe cena akcií spoločnosti Moderna klesla o 8,94 USD za akciu alebo 5,9 % a 31. mája 2024 skončila na úrovni 142,55 USD za akciu,“ uvádza sa v dokumentoch žaloby. Okrem toho podľa žalobcov v júni 2024 „spoločnosť Moderna odhalila, že po 18 mesiacoch bola mRNA-1345 účinná iba na 49,9 % až 50,3 % proti viacnásobným príznakom ochorenia dolných dýchacích ciest“.
Investori obviňovali známu farmaceutickú spoločnosť v podstate z dôvodov, súvisiacich s ekonomickými záujmami. V stávke je však oveľa dôležitejšia otázka, a to spoľahlivosť tvrdení farmaceutických nadnárodných spoločností a následne aj zdravotná bezpečnosť liekov, ktoré vyvíjajú. Okrem zavádzajúcich vyhlásení o účinnosti v skutočnosti vakcína proti RSV, vyrábaná spoločnosťou Moderna ,bola schválená bez prispenia nezávislého poradného výboru pre vakcíny, pretože FDA nenašla „obavy alebo kontroverzné otázky“, ktoré by takýto príspevok vyžadovali do schvaľovacieho procesu, uviedla agentúra vo svojom schvaľovacom liste.
„Keďže poradný výbor FDA pre vakcíny nediskutoval o údajoch, nebola verejne prístupná diskusia o účinnosti a rizikách vakcíny, ani priestor na verejné pripomienky, ako je to zvyčajné na takýchto stretnutiach,“ uvádza špecializovaná stránka The Defender. Podobne sa zdravotné riziká, spôsobené očkovaním, objavili už v prípade vakcíny na báze vírusového vektora Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca: anglicko-švédska spoločnosť musela v máji minulého roka priznať, a to za rovnakých okolností v rámci identickej hromadnej žaloby, podanej v Spojenom kráľovstve, že „vakcína môže v zriedkavých prípadoch spôsobiť TTS, t. j. syndróm trombózy s trombocytopéniou“, čo dovtedy vždy tvrdohlavo popierala.
Kontrola nezávislého výboru je ešte potrebnejšia, keď si uvedomíme, že jedným z hlavných cieľov farmaceutických spoločností sú zisky: Samotná Moderna v skutočnosti uviedla, „že dúfa, že získa časť toho, čo si vyčíslila, že to bude 10 miliárd dolárov na trhu s respiračným syncyciálnym vírusom (RSV) po tom, čo jej tržby v prvom štvrťroku klesli o 91 % v porovnaní s predajom v rovnakom štvrťroku 2023 v dôsledku klesajúceho dopytu po jej mRNA vakcíne proti COVID-19. Na rozdiel od nich výrobcovia vakcín proti RSV nie sú chránení pred zodpovednosťou podľa zákona o pripravenosti verejnosti na núdzové situácie (PREP).
Ak sa na jednej strane zdá, že investori, ktorí podali žalobu, sa zaujímajú len o ekonomickú stránku tým, že požadujú náhradu utrpených škôd, na druhej strane príbeh poukazuje na nedostatok transparentnosti vyhlásení farmaceutických nadnárodných spoločností, ako aj na konflikty záujmov, konanie v zhode a spoluúčasť medzi nimi a regulačnými agentúrami, čo vrhá ďalší tieň na bezpečnosť vakcín a ochranu zdravia občanov.
L ´Indipendente
Preklad: Dana Bystrická
Konečne pravda pláva na svetlo sveta, presne tak ako ju v celej nahote obnažuje pán MUDr. Kotlár.