Európski lídri verejne zablahoželali novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi napriek tomu, že niektorí z nich ho predtým označili za rasistu, sexistu a neonacistu.
Predstavitelia z Poľska, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Španielska a iných krajín prišli zablahoželať budúcemu lídrovi napriek predchádzajúcej histórii komentárov, ktorých cieľom bolo podkopať ho.
Jedna kontroverzná séria blahoželaní zo 6. novembra prišla od nemeckého kancelára Olafa Scholza, pričom predseda Sociálnodemokratickej strany (SPD) povedal : „Nemecko a USA už dlho úspešne spolupracujú na podpore prosperity a slobody na oboch stranách. Atlantik,“ dodali, že „budú v tom pokračovať v prospech našich občanov“.
Stalo sa tak napriek tomu, že Scholzova zahraničná kancelária začiatkom tohto roka otvorene zosmiešňovala Trumpa na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti.
Počas nedávnej prezidentskej predvolebnej debaty medzi Trumpom a neúspešnou demokratickou kandidátkou Kamalou Harris, ministerstvo zahraničia odsúdilo tvrdenia republikánov, že Nemecko má energetické problémy, predtým, ako sa zameralo na jeho tvrdenia, že migranti „jedia domácich miláčikov“ v Ohiu.
„Či sa nám to páči alebo nie, nemecký energetický systém je plne funkčný s viac ako 50 percentami obnoviteľných zdrojov,“ tvrdilo ministerstvo zahraničných vecí.
„PS: Tiež nejeme mačky a psy.“
Všetko najlepšie zaželal aj poľský premiér Donald Tusk, ktorý sa v posledných rokoch opakovane zameriaval na Trumpa.
Veľká časť premiérovej kritiky sa začala počas jeho pôsobenia vo funkcii predsedu Európskej rady, kde narážal na vtedajšieho prezidenta USA za jeho tweetovanie.
„Rád by som oslovil prezidenta Trumpa, ktorý už dlhú dobu takmer denne kritizuje Európu za to, že podľa neho nedostatočne prispieva k spoločnej obrane a že žije z USA,“ povedal v roku 2018.
„Drahá Amerika, oceňujte svojich spojencov – koniec koncov, nemáte ich tak veľa,“ dodal.
Tuskova administratíva sa naďalej prikláňala k Demokratickej strane USA, čo vyvolalo výzvy opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), aby odstúpil po víťazstve Trumpa nad obavami, že by jeho pozícia na čele vlády podkopala americko-poľské vzťahy.
Blahoželania prišli aj od predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej , predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsolovej , ktorí naliehali na lídra, aby udržiaval úzke vzťahy s blokom.
Britský premiér Keir Starmer aj jeho minister zahraničia David Lammy na inom mieste verejne zablahoželali Trumpovi online, pričom líder labouristov trval na tom, že USA a Spojené kráľovstvo sú „najbližšími spojencami“.
To bol základ z predchádzajúcej rétoriky strany. Lammy, píšuci v Time Magazine, predtým opísal amerického lídra znevažujúcimi výrazmi.
„Trump nie je len sociopat, ktorý nenávidí ženy a sympatizuje s neonacistami. Je tiež hlbokou hrozbou pre medzinárodný poriadok, ktorý bol tak dlho základom západného pokroku,“ povedal.
Labouristická strana ako celok bola obvinená z pokusu zasahovať do volieb v USA, pričom vysokí predstavitelia strany sa údajne pokúsili poslať svojich aktivistov do USA, aby pomohli pri kampani za Demokratickú stranu.
Trumpov tím podal v tejto veci sťažnosť Federálnej volebnej komisii koncom októbra.
Nie všetci európski lídri boli vo svojich gratuláciách tak rezervovaní. Mnohí z pravice reagovali na správy s radosťou.
„Najväčší návrat v americkej politickej histórii!“ Napísal maďarský premiér Viktor Orbán .
„Gratulujem prezidentovi Donaldovi Trumpovi k jeho obrovskému víťazstvu. Veľmi potrebné víťazstvo pre svet!“
Vrúcne slová prišli aj od talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktorá „najúprimnejšie zablahoželala novozvolenému prezidentovi Spojených štátov“.
„Taliansko a Spojené štáty sú ‚sesterské‘ národy, ktoré spája neotrasiteľné spojenectvo, spoločné hodnoty a historické priateľstvo,“ napísala.
„Je to strategické puto, ktoré som si istý, že teraz ešte viac posilníme.“
Prevzaté od: progresivne.com