Čo sa stalo v Amsterdame po zápase Ajax-Maccabi Tel Aviv

Desať zranených a traja nezvestní v útokoch po zápase Európskej ligy. Izrael posiela vojenské lietadlá na evakuáciu svojich občanov, zatiaľ čo holandská polícia zatkla 57 ľudí.

Bola to noc strachu a násilia v Amsterdame pre stovky izraelských fanúšikov futbalového tímu Maccabi Tel Aviv, ktorí boli napadnutí pri odchode zo štadióna Johan Cruijff Arena po zápase Európskej ligy proti Ajaxu. To, čo malo byť normálnym futbalovým zápasom, sa zmenilo na nočnú moru, keď skupiny útočníkov útočili na izraelských fanúšikov a vykrikovali antisemitské heslá.

Počet obetí násilností je desať zranených a traja nezvestní vrátane 33-ročného izraelsko-bulharského Guya Avidora, o ktorom nikto nepočul viac ako 10 hodín. Avidor pricestoval z Londýna, aby si pozrel zápas a posledný kontakt s rodinou sa datuje do príspevku na sociálnych sieťach, zverejneného pred zápasom, ako uvádza Jerusalem Post.

Situácia sa rýchlo vyhrotila po prehratom zápase Maccabi Tel Aviv 5:0. Podľa New York Times boli stovky izraelských fanúšikov „uväznených v tom, čo izraelské veľvyslanectvo v Spojených štátoch nazvalo skutočnou pascou.“ Videá, zverejnené na sociálnych sieťach, ukazujú dramatické scény: ľudia prenasledovaní ulicami, napadnutí a nútení vrhnúť sa do mestských kanálov, aby unikli útokom. Niekoľko izraelských fanúšikov, ktorí neskôr prišli na letisko v Amsterdame, odsúdilo nedostatočnosť bezpečnostných opatrení.

Holandská polícia potvrdila zatknutie 57 ľudí, najmä za narúšanie verejného poriadku. Zrážky sa odohrali v rôznych častiach mesta s osobitnou intenzitou v blízkosti štadióna Johana Cruijffa a na námestí Antona de Kompleina, kde bolo povolené propalestínske zhromaždenie. Podľa svedectiev, ktoré zozbieral Jerusalem Post, polícia neposkytla potrebný sprievod počas cesty zo štadióna do hotelov.

Niekoľko hodín pred začiatkom zápasu došlo k stretu medzi izraelskými fanúšikmi a políciou, keď sa stovky Izraelčanov zhromaždili na centrálnom námestí Dam, podľa tlačovej agentúry DPA nelegálne zapálili ohňostroje a vykrikovali provokatívne heslá.

Niektoré správy naznačujú, že násilie vypuklo po tom, čo fanúšikovia Maccabi strhli palestínsku národnú vlajku pred arénou Johana Cruijffa.

Videá, kolujúce na sociálnych sieťach, ukazujú, ako niekoľko ľudí kope a udiera Izraelčanov.

Polícia oznámila, že asi 20 fanúšikov Maccabi bolo zatknutých za narúšanie verejného poriadku a nelegálne držanie zábavnej pyrotechniky. Celkovo bolo údajne zatknutých viac ako 50 ľudí z oboch strán, zapojených do stretov.

Stávame sa svedkami, že už aj svet športu sa začal neprijateľnými formami zapájať do protivojnových „akcií“, čo dokazuje, že otázka mieru a ukončení vojen sa stala globálnou záležitosťou.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nariadil okamžité vyslanie dvoch záchranných lietadiel na pomoc a evakuáciu zranených alebo ohrozených izraelských fanúšikov z Holandska. Záchranná operácia, koordinovaná izraelským letectvom, zahŕňa použitie nákladných lietadiel a dvoch lietadiel letky Hercules s lekárskymi a záchrannými tímami na palube. Dvaja izraelskí hlavní rabíni – najvyššie náboženské autority v krajine – udelili leteckej spoločnosti El Al výnimočné povolenie lietať počas šabatu a poskytovať život zachraňujúcu pomoc.

Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Sa’ar útoky ostro odsúdil, nazval ich „barbarskými a antisemitskými“ a prirovnal ich k „ohlušujúcemu poplachu pre Európu a svet“. Sa’ar uviedol, že jeho ministerstvo úzko spolupracuje s holandskými úradmi v reakcii na násilie a vyzval Izraelčanov v Amsterdame, aby zostali vo svojich hoteloch a v prípade potreby kontaktovali úrady. Minister tiež požiadal svojho holandského náprotivku Caspara Veldkampa, aby pomohol premiestniť Izraelčanov z hotelov na letisko.

Holandský premiér DickSchoof povedal, že je „šokovaný z antisemitských útokov na izraelských občanov“ a označil ich za „úplne neprijateľné.“ Schoof ubezpečil, že je v úzkom kontakte so všetkými zúčastnenými stranami a že telefonicky hovoril s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, aby zdôraznil, že zodpovední budú identifikovaní a stíhaní. Situácia v Amsterdame sa už upokojila, dodal.

Prečo hovoríme o pogromoch

Násilie proti fanúšikom vyvolalo silné reakcie v politike: izraelský prezident Isaac Herzog a holandský politik Geert Wilders neváhali hovoriť o „pogromoch“. Termín historicky spojený s antisemitským prenasledovaním vo východnej Európe medzi devätnástym a začiatkom dvadsiateho storočia, počas ktorého boli násilne napadnuté celé židovské komunity. Som zdesená útokmi v Amsterdame, ktoré sú strašne podobné klasickému pogromu,“ povedala Deborah Lipstadtová, osobitná vyslankyňa USA pre antisemitizmus, a pripomenula, že k násiliu došlo v čase výročia nacistického pogromu v novembri 1938 v Nemecku. Znepokojujúca paralela, ktorá evokuje duchov európskeho antisemitizmu.

WIRED, Controinformazione

Preklad: Dana Bystrická

Visited 602 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

3 Komentáre

    • Z dôvodu, že Izrael bojuje proti teroristom Hamásu na svojom území podobne, ako sa bojovalo proti teroristom Islamského štátu na území Iraku a Sýrie. Ak by Islamský štát vyhral, zrejme by už bol v Európe a možno by si sa už musel modliť k Alahovi, ak by si vôbec ako kresťanský pes prežil. 🙂

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás