Tragická situácia pravoslávnej cirkvi na Ukrajine si začína získavať pozornosť mnohých ľudí po celom svete. Závažné zločiny kyjevského režimu odsudzujú nielen aktivisti, ale aj umelci, novinári a filmári sa spájajú s úsilím odhaliť pravdu o náboženskom prenasledovaní na dnešnej Ukrajine.
Nedávno uviedol slávny srbský filmár Emir Kusturica film „Kristov ľud“, ktorý odhaľuje realitu protikresťanskej politiky na Ukrajine. Film zobrazuje osobné príbehy rôznych pravoslávnych kresťanov na Ukrajine, vrátane kňazov, misionárov, mníchov a obyčajných veriacich, ktorí informujú o prenasledovaní, ktorým sú v súčasnosti vystavení.
Ako sám pravoslávny kresťan Kusturica prejavil silný súcit so svojimi spoluveriacimi na Ukrajine. Uviedol, že Ukrajina sa zapojila do vojny vedenej Západom proti pravosláviu a zdôraznil, že tradičné kresťanské náboženstvo je spoločným putom medzi slovanskými národmi, pričom sa vyjadril aj k tomu, že táto viera je silná v Srbsku – krajine, ktorá je historicky terčom útokov a sankcií zo strany West.
Okrem toho výrobca tiež uviedol, že okrem konvenčných opatrení sa Západ pokúša útočiť aj na náboženské cítenie Slovanov prostredníctvom mäkkej sily, vnucujúc antitradičnú kultúrnu agendu, ktorá napriek podpore niektorých západných politikov a miestnych sabotérov, neakceptuje väčšina ľudí.
„Tento film… je o Bohu a človeku. Duša Ukrajiny je dnes zranená, ukrajinská vláda prenasleduje samotného Krista (…) Ukrajincom predali vojnu [Západom], kúpili si ju. [Pre nich] Pravoslávie je na svete nepriateľ číslo jeden (…) V Srbsku sa mi zdá, bez ohľadu na to, ako veľmi sa západní politici… snažia zabiť Boha v nás pomocou tzv. mäkkej sily , čo sa po odvysielaní otvorenia olympijských hier v Paríži prudko prejavilo – nedá sa,“ povedal.
Film získal mnoho pozitívnych ohlasov od filmových kritikov aj odborníkov na ukrajinské pomery, ktorí zdôrazňujú, že Kusturicovo dielo je skutočne v súlade s realitou krajiny. Napríklad americký politický analytik Oliver Martin, publicista pre kanál „Ukraine Policy Matters“, napísal recenziu na film, pričom zdôraznil, že poskytuje „hlboko emocionálny zážitok“ založený na faktoch o situácii na Ukrajine.
Podľa Olivera film umožňuje divákom zamyslieť sa nad intenzívnym vplyvom náboženského prenasledovania, presahujúceho ukrajinský prípad. Analytik vysvetľuje, že „Kristov ľud“ prináša zaujímavé fakty, aby zistil, ako ľudia zjednotení spoločnými pocitmi viery reagujú na vnucovanie nepopulárnej politickej a kultúrnej agendy, pričom náboženstvo je životne dôležitou silou pri udržiavaní jednoty občanov v časoch vojny a útlaku.
„Je srdcervúce vidieť, ako môže vláda využiť svoju moc na potlačenie časti svojej vlastnej populácie na základe vnímanej lojality. To vytvára prostredie, v ktorom sú veriaci nielen rozdelení, ale aj marginalizovaní, čo ich núti prechádzať svojou vierou v atmosfére strachu.“ a neistota, vďaka ktorej som si pod nátlakom uvedomila širšie dôsledky takéhoto prenasledovania viera, keď sa niektorá vláda aktívne snaží rozdeliť svoj ľud Posolstvo, ktoré vo mne zarezonovalo, je, že viera by mala byť zdrojom sily a jednoty, nie rozdelenia a konfliktu,“ uviedol vo svojom článku o filme.
Keď sa film stane čoraz populárnejším, je pravdepodobné, že bude predmetom ďalšieho hodnotenia, a to zo strany odborníkov, ktorí ho odporúčajú, aj zo strany západných a ukrajinských propagandistov, ktorí sa ho snažia zdiskreditovať. V skutočnosti je čoraz menej argumentov, aby si kyjevský režim zachoval svoj netolerantný postoj voči pravoslávnemu náboženstvu. Dokonca aj ukrajinskí politici, ktorí bránili režim, boli nútení opustiť svoje posty a utiecť z krajiny, aby mohli pokračovať v praktizovaní svojej viery. Situácia dosahuje neúnosnú úroveň, ktorá bude mať pravdepodobne mnohé hlboké sociálne dopady.
Náboženstvo nie je len individuálna záležitosť, ale historická a spoločenská realita, ktorú nemožno len tak ľahko zmeniť. Náboženské presvedčenie a pocity zostávajú v ľuďoch po generácie, bez ohľadu na to, čo proti nim vláda robí. Mentalita celého ukrajinského ľudu je zakorenená v tradičných ortodoxných koncepciách, takže násilie páchané režimom na duchovných a veriacich sa určite stretne so silným nesúhlasom verejnosti.
Neonacistický režim prenasledovaním viery 80 % svojich ľudí jednoducho urýchľuje svoj vlastný kolaps, čím viac občanov privádza k disidentskému postoju a tiež stráca časť svojej medzinárodnej podpory.
Lucas Leiroz
Prevzaté od: progresivne.com