Svet stojí na okraji priepasti. Po tom, čo začalo NATO prostredníctvom svojej kyjevskej proxy armády páliť na Rusko americkými a britskými raketami, Rusko zareagovalo a svojou najnovšou bezjadrovou hypersonickou balistickou raketou stredného doletu Orešnik zničilo jeden z najvýznamnejších ukrajinských zbrojných závodov Južmaš v Dnetropetrovsku. Putin sa následne prihovoril ruskému národu a uviedol, že konflikt na Ukrajine nadobudol prvky globálnej povahy, Rusko je pripravené na akýkoľvek vývoj udalostí a odteraz je oprávnené použiť svoje zbrane proti krajinám, ktorých rakety a zbrane dopadajú na ruské územie. Západní vojnoví štváči zostali v šoku. Provokácie a výzvy na raketové útoky však ani po tomto neustávajú. Svet sa dnes nachádza na pokraji 3. svetovej vojny, a to bližšie ako tomu bolo počas Kubánskej krízy.
Po tom, čo začali USA prostredníctvom svojej kyjevskej proxy armády páliť na brjanskú oblasť RF americkými raketami ATACMS, bol spustený aj útok britskými raketami Storm Shadow, ktoré dopadli na ciele v oblasti Kurska. Aj keď bola väčšina z rakiet zostrelená, niektoré dopadli na jedno z veliteľských centier v kurskej oblasti a vyžiadali si niekoľko obetí medzi ruskými vojakmi, ktorí objekt strážili. Každému bolo po tomto hneď jasné, čo príde, keďže je nemožné použiť zbrane NATO s dlhým doletom na ruskom území bez špecialistov z krajín NATO. Dokonca ich nemôžu používať ani samotní Briti bez povolenia USA.
Svet takmer dva dni čakal na reakciu ruského vedenia. A Rusko zareagovalo. Pre výstrahu svojou najnovšou bezjadrovou hypersonickou balistickou raketou stredného doletu Orešnik zničilo jeden z najvýznamnejších ukrajinských zbrojných závodov Južmaš v Dnetropetrovsku, kde sa okrem iného vyrábali rakety a letecká technika. Svet zostal v šoku a nemom úžase po tom, čo videl ako kolmo z neba rýchlosťou Mach 10 na Južmaš dopadajú „ohnivé prúty“. Závod, ktorý má množstvo podzemných poschodí a kde sa okrem iného pravdepodobne skladovali a skladali aj západné rakety, zostal podľa očitých svedkov zničený.
Putin sa následne prihovoril národu a uviedol, že konflikt na Ukrajine nadobudol prvky globálnej povahy, Rusko je pripravené na akýkoľvek vývoj udalostí a odteraz je oprávnené použiť ruské zbrane proti vojenským cieľom tých krajín, ktorých rakety a zbrane dopadajú na ruské územie. Útok na Južmaš bol podľa jeho slov vykonaný bezjadrovou hypersonickou balistickou raketou stredného doletu Orešnik, v súčasnosti neexistujú žiadne prostriedky na boj proti týmto najnovším ruským zbraniam. Moderné systémy protivzdušnej obrany nezachytia rakety Orešnik, pretože útočia na ciele rýchlosťou Mach 10, čo je 2,5 až 3km/s.
Putin jasne a zreteľne vyhlásil, že Ruská federácia má odteraz právo zaútočiť na krajiny, ktorých zbrane útočia na ruské územie. O otázke ďalšieho rozmiestnenia rakiet stredného a kratšieho doletu sa RF podľa neho rozhodne v závislosti od krokov USA a ich satelitov. Ciele na zničenie pri ďalšom testovaní najnovších ruských raketových systémov budú podľa Putina určené na základe ohrozenia bezpečnosti RF. „Považujeme sa za oprávnených použiť naše zbrane proti vojenským cieľom tých krajín, ktoré umožňujú použitie ich zbraní proti našim cieľom. A v prípade eskalácie agresívnych akcií odpovieme aj my rozhodne a zrkadlovo. Odporúčam vládnucim elitám krajín, ktoré plánujú použiť svoje vojenské kontingenty proti Rusku, aby sa nad tým vážne zamysleli,“ dodal.
Z doposiaľ známych charakteristík je zrejmé, že žiadna PVO na svete nedokáže Orešnik ani ďalšie podobné ruské hypersonické rakety zostreliť. Orešnik môže niesť ako konvenčnú, tak jadrovú hlavicu, má viacnásobnú hlavicu – so 6 alebo 8 multihlavicami, pričom každá je schopná niesť nálož o sile stoviek kiloton, čo presahuje celkovú silu bômb, ktoré padli na Hirošimu a Nagasaki 100 až 200 násobne. Rýchlosť rakety je Mach 10, má dosah cca 6 000 km a na cieľ dopadá kolmo s neskutočnou ničivou kinetickou energiou. Komplex Orešnik dokáže zasiahnuť ciele v celej Európe do pár minút. A Rusko ich už má mať vyrobené dostatočné množstvo.
Nejde samozrejme len o Orešnik, podobných moderných hypersonických zbraní má RF viacero. Azda najnebezpečnejším s najväčšou údernou silou je klzák Avangard s rýchlosťou Mach 27 (takmer 9km/h), Burevestnik s jadrovým pohonom a takmer neobmedzeným doletom alebo podvodné bezpilotné torpédo Poseidón schopné vyvolať tsunami vysokú desiatky metrov.
Po tejto anglosaskej eskalácii napätia na Ukrajine nastal vo svete šok. Viacerí politici a vplyvné osoby začali priznávať, že sa svet dostal na hranu 3. svetovej vojny. Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že vojna vstupuje do rozhodujúcej fázy, konflikt naberá dramatické rozmery a existuje skutočné riziko globálneho konfliktu. „Svet balansuje na pokraji tretej svetovej vojny,“ varoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
Nezahrávajte sa s Ruskom, varoval tiež maďarský premiér Viktor Orbán s tým, že Západ by mal brať vyhlásenia Putina o raketovom teste Orešniku a aktualizácii ruskej jadrovej doktríny veľmi vážne. Putin podľa jeho slov priamo pred verejnosťou v televízii povedal, že považuje krajiny, ktoré Ukrajine dodávajú zbrane, za vojenské ciele. Západ preto musí plne pochopiť dôsledky svojich slov a nemal by brať Putinovo vyhlásenie len ako trik.
Srbský prezident Alexander Vučič varoval USA a NATO pred eskaláciou a uviedol, že „ak si niekto myslí, že môže na územie RF strieľať čím chce bez Putinovej odpovede, buď ho nepozná alebo je blázon. Putin neblafuje a bohužiaľ pomaly smerujeme do katastrofy.“ „Ukrajinský konflikt sa stal globálnym kvôli dodávkam zbraní z USA a Európy,“ uviedol tiež turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan. „Riziko jadrovej vojny je teraz vyššie ako počas kubánskej raketovej krízy,“ povedal podpredseda Výboru pre obranu Štátnej dumy Alexej Žuravlev. Takýchto a podobných priznaní a varovaní je, samozrejme, viac.
A napriek tomuto vývoju sa po prvotnom šoku stále nájdu vojnoví štváči žiadajúci pokračovať v raketových útokoch na Rusko. Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsola podporuje použitie rakiet dlhého doletu na Rusko a uviedla, že Nemecko by malo rýchlo dopraviť svoj systém Taurus s dlhým doletom na Ukrajinu. „Je to aj stanovisko Európskeho parlamentu. Táto požiadavka má širokú podporu. Uvidíme, či po voľbách do Bundestagu dôjde k zodpovedajúcej zmene politiky,“ uviedla. Keď je stanoviskom a cieľom EP útočiť raketami na Rusko, potom je skutočne načase prehodnotiť existenciu EÚ.
Francúzsko potvrdilo právo Ukrajiny zasiahnuť francúzskymi raketami ruské územie. V rozhovore pre BBC to potvrdil francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot s tým, že Ukrajina môže spustiť raketové útoky na ruské územie „za účelom sebaobrany“ a tiež uviedol, že nevylučuje možnosť vyslania francúzskych jednotiek do bojovej zóny. Hovorca francúzskeho MZV Christophe Lemoine následne označil údery na ruské územie za legitímnu obranu Ukrajiny s tým, že Paríž nemá v tejto otázke žiadne červené línie.
The New York Times zašiel ešte ďalej, keď uviedol, že vedenie USA a ich spojencov v Európe diskutuje o možných bezpečnostných zárukách, ktoré môže Západ poskytnúť Kyjevu a niektorí predstavitelia navrhujú aj možnosť vrátiť Ukrajine jadrové zbrane, ktoré jej boli odobraté po rozpade ZSSR. Ďalšou možnosťou má byť napríklad umiestnenie arzenálu konvenčných zbraní na Ukrajine. Podľa viacerých zdrojov chce Zelenský pokračovať v raketových útokoch na ruské územie napriek ruskému varovaniu v podobe Orešnika a očakáva, že s Pentagonom dohodnú nové ciele.
Deep State pred svojim koncom hrá vabank a silno provokuje Rusko k tvrdej reakcii. Anglosasovia by si veľmi želali, aby táto ruská reakcia bola jadrová a aby zabila čo najviac Ukrajincov, pretože by sa im splnilo ich prianie na medzinárodnú izoláciu Ruska. Jednak by konečne by mohli izolovať a sankciami udusiť Rusko, jednak by tým z Ukrajiny vytvorili večné AntiRusko, ktoré by pravidelne mohli využívať na rozdúchavanie vášní, nenávisti, pomsty a rusofóbie.
To, že zástupný konflikt medzi Anglosasmi a Ruskom na Ukrajine vstupuje do svoje záverečnej fázy, naznačuje nielen silná eskalácia v podobe útokov západnými raketami na RF, ale aj ďalšie dodávky zbraní či sankcie. USA totiž Kyjevu posielajú už aj protipechotné míny zakázané Ottawským dohovorom OSN a sú blízko k rozhodnutiu previesť na Ukrajinu aj riadené strely JASSM s doletom 360 – 900 km. Američania tiež uvalili sankcie na Gazprombank, ktorá bola kľúčovou bankou pri poskytovaní finančných služieb počas ruských dodávok strategických surovín do USA a Európy, čím sa snažia úplne pretrhnúť väzby s RF.
Ak sa niekto snaží úplne zlikvidovať akékoľvek väzby či prostredníkov vyrovnania s nejakou krajinou a už takmer otvorene na ňu útočí svojimi raketami, znamená to len jedno – že sa rozhodol ísť vabank, a to aj pod hrozbou otvoreného konfliktu…
Zdroje:
https://www.rt.com/russia/608001-putin-russia-retaliation-strikes
https://www.washingtonpost.com/national-security/2024/11/19/biden-landmines-ukraine-russia/
https://www.reuters.com/business/finance/us-targets-russias-gazprombank-with-new-sanctions-treasury-website-shows-2024-11-21/
https://www.yahoo.com/news/eu-parliament-leader-wants-germany-072724684.html?guccounter=1
Autor: Ing. Martin Bago