JUDr. Peter Weis: Ako ďalej, slovenská ekonomika?

Právnik JUDr. Peter Weis vo svojom článku „Ako ďalej, slovenská ekonomika?“ komentoval Správu o finančnej stabilite k novembru tohto roka, ktorú v pondelok prezentovali predstavitelia Národnej banky Slovenska (NBS).

Národná banka Slovenska vydala tzv. Správu o finančnej stabilite. V podstate si úlohu splnila. Snaží sa neprehlbovať paniku a vydať aspoň veľmi slabý signál: Aha, potápame sa, máme pokazené kormidlo, nie je palivo, ale máme jedno funkčné čerpadlo, ktoré chvíľu vydrží. Asi toľko k tej správe. Guvernér urobil z hľadiska jemnosti vyjadrenia, čo mohol, a pritom nemusel manipulovať s dátami (zdroj TU). Záchranu vidí v tom, že oceán pod loďou vyschne.

Keby sme však tú správu konfrontovali s nedávnym výrokom poslanca NRSR Ľuptáka pre TA3, že bez konsolidácie vyhlási SR bankrot, videli by ste predmetnú správu NBS asi v inom svetle.

Aktuálne najpodstatnejším faktorom, ktorý tlačí na mieru inflácie v EÚ a SŠA smerom nahor, je hrozba veľkej vojny. Hrozba vojny vplýva na správanie sa bežného spotrebiteľa najviac, ide totiž o významný faktor v tvorbe úspor a v obmedzení míňania. Neistota znamená sporenie, aj keď nie je z čoho. Preto vravím, že rozumiem, prečo sa guvernér NBS vyjadril, ako sa vyjadril. Opatrne s náznakmi oživenia. Aj keď dáta skôr hovoria o inom smerovaní.

Keďže to opakujem stále dokola, asi bude treba ukázať dáta.

Toto je tabuľka výnosov z 10-ročných dlhopisov SR.

Dobre si všimnite moment, kedy úroky vystrelili nahor. Tieto údaje priamo korelujú s výrokmi slovenských politikov k podpore konfliktu na Ukrajine a stúpa nahor vždy ďalšou eskaláciou zo strany SR. Situácia sa výrazne upokojuje vyjadreniami novej vlády SR po voľbách 2023 o potrebe mieru a uistení, že SR sa bude správať inak, ako zvyšok EÚ.

Väčší pokles sme však nakoniec nezaznamenali z dôvodu, že SR navonok prezentuje mier a nevyvážanie zbraní, ale faktické kroky nesúladia s výrokmi. A trhy to pomerne rýchlo prekukli, vnímajú a reagujú.

AK chcete vidieť, čo stvárajú trhy v SŠA v medziobdobí po zvolení Trumpa, nech sa páči. V podstate tiež len reagujú na vojnychtivé kroky neokonov. Aha.

Krásne vidno trend stúpania až do ohlásenia zastavenia podpory Ukrajine v štvrtom kvartále 2023, následne ďalší nárast z dôvodu opätovnej zmeny kurzu, potom pokles s nomináciou Kamaly, ktorá nemala nikdy reálne šance na úspech a po voľbách besnenie neokonov a krivka nahor, ktorú na chvíľu zastavuje “Orešnik”. Z najnovších vyjadrení neokonov, Britov a Francúzov však vieme, že to nateraz stačiť nebude. Oni totiž ten Orešnik považujú za experimentálny a myslia si preto, že ich majú Rusi málo. Ak teda bude pokračovať blok SŠA-EÚ v eskalácii a robiť všetko preto, aby Rusi do inaugurácie Trumpa konečne trafili niečo, čo patrí NATO a poslúži na aktiváciu článku o kolektívnej obrane, trhy budú reagovať zvyšovaním úrokových sadzieb.

Vojna a mier. O tom je v podstate cena obsluhy dlhu.

Do toho všetkého avizuje Trump colnú vojnu s Čínou, Mexikom a Kanadou. Takže Američania si užijú poriadnu recesiu. Plán Trumpa je zrejme pokus o návrat výroby do SŠA a protekcionizmus pokiaľ ide o americkú výrobu, ale clami to nedosiahne. Nepozerá totiž na ekonomiku s nadhľadom a v globáli. Na bankrotového mága je to pramálo. Očakávania boli asi väčšie. Ekonomika a jej subjekty si nájdu iné cestičky a clá sa prenesú iba do cien a v konečnom dôsledku na peňaženku amerického spotrebiteľa. Trump iba pomôže Číne, aby sa stala ekonomickým centrom v oveľa skoršom čase. Navyše, Čína ukázala, v čom je jej sila. Vydala dlhopisy denominované v USD v Saudskej Arábii. Málokto si uvedomuje, čo to znamená. Je to ekonomická zbraň, ktorú Trump asi nateraz vôbec nevníma. A veľmi efektívna zbraň.

A nakoniec si dáme Nemcov, od ktorých závisí v podstate celá EÚ. Ak ste došli až potiaľ, tabuľku prečítate aj sami.

Ak tam vidíte Scholza a jeho vyjadrenia k Taurusu a okamžitý trend v prospech Nemecka, už to čítať viete.

A SR? Tá je nateraz strestaná za populizmus. Za politiku štyroch svetových strán, ktorá znamená púhy oportunizmus. Ale ak by došlo k súladu medzi činmi a slovami, vyzeralo by to hneď inak.

Autor: JUDr. Peter Weis – advokát a konateľ právnickej kancelárie Weis & Partners

Zdroj: Advokátska kancelária Weis & Partners / InfoVojna

Visited 99 times, 99 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás