Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzvala vládnu koalíciu, aby stiahla zákon, ktorým robí z mimovládnych organizácií lobistov. Podľa podpredsedníčky strany Márie Kolíkovej a poslanca Ondreja Dostála ide o zásah do združovacieho práva. Akékoľvek snahy obmedziť občiansku spoločnosť sú útokom na každého z nás, povedali poslanci na tlačovej besede.
„Vládna koalícia vedie džihád proti mimovládnym organizáciám. Najskôr išlo im o to, aby sa mimovládne organizácie, ktoré preberajú podporu zo zahraničia označovali zahraničných agentov. Cieľom bolo označkovať a dať negatívnu nálepku mimovládnym organizáciám, ktorých činnosť sa nepáči stranám a politikom vládnej koalície,“ uviedol problém Ondrej Dostál.
Video:
Tento návrh prešiel do druhého čítania s podporou celej vládnej koalície. V druhom čítaní si však podľa Dostála jeho predkladatelia uvedomili, že takýto zákon nemôže byť schválený. „Zákon veľmi podobný tomu, ktorý navrhli poslanci SNS, schválilo Maďarsko za Orbánovej vlády. Medzičasom však musel byť zrušený, pretože Súdny dvor EÚ konštatoval, že takýto zákon je v rozpore s právom EÚ,“ povedal.
„Kto chce psa biť, palicu si nájde. Keď vládna koalícia zistila, že mimovládne organizácie nemôžu označovať za zahraničných agentov, prišli s návrhom, že ich budú označovať za lobistov. Mimovládne neziskové organizácie, ktoré sa snažia ovplyvňovať činnosť verejných orgánov a politikov, sa budú musieť registrovať ako lobisti a poskytovať výkazy o svojej činnosti, vrátane podrobných informácií o stretnutiach,“ povedal Dostál. Dodal, že hoci je téma lobing legitímna, potrebujeme vypracovať komplexný zákon. „Optimálne formou vládneho návrhu zákona, ktorý prejde pripomienkovým konaním, a nie ako poslanecký návrh prilepený k inému zákonu,“ povedal poslanec.
Zákon o lobingu by mal podľa Ondreja Dostála zahŕňať všetky subjekty, ktoré sa snažia ovplyvňovať verejných činiteľov, teda nielen mimovládne organizácie, ale aj súkromné firmy, profesijné združenia, lobistické agentúry, odbory či cirkvi. „Súčasný návrh je absurdný a nemá obdobu nikde vo svete, pretože reguluje iba mimovládne organizácie, ktoré často presadzujú verejný záujem, na rozdiel od súkromných firiem, ktoré lobujú vo svojom vlastnom záujme. Definícia lobingu v tomto návrhu je navyše veľmi nejasná a gumová,“ komentoval. Nepozdáva sa mu, že zahŕňa aj nepriame ovplyvňovanie verejných funkcionárov, čo môže znamenať aj písanie článkov, statusy na sociálnych sieťach či e-maily poslancom.
SaS vyzvala vládnu koalíciu, aby prehodnotila svoj prístup k takýmto zásahom do združovacieho práva. „Tento návrh zákona je vážnym útokom na občiansku spoločnosť, ktorá bola na Slovensku vždy kľúčová pre obranu demokracie a právneho štátu. Apelujem na koalíciu, aby nepodporovala takéto zásahy a verím, že prezident by takýto zákon nepodpísal,“ povedal Dostál.
Podľa podpredsedníčky SaS Márii Kolíkovej je potrebná pri podobných návrhoch zákonov ostražitosť. „Vidíme vojnu v polícii, ktorú rozpútala táto vláda, pomstu vyšetrovateľom, ktorí stíhali korupciu. Vidíme snahy o likvidáciu špeciálnej prokuratúry, pomstu prokurátorom za to, že stíhali korupciu na najvyšších miestach, vrátane tejto koalície. Sme svedkami útokov na sudcov, ktorí rozhodovali kauzy dotýkajúce sa nominantov tejto vlády. Teraz sa stala občianska spoločnosť ďalším „nepriateľom“, ktorého si vytipoval Robert Fico,“ uviedla Kolíková. Premiér podľa nej neustále hľadá nové nástroje, ako mimovládky umlčať.
Pripomenula, že tie boli na Slovensku vždy kľúčové v boji za demokraciu a právny štát. Navyše často vykonávajú aktivity, v ktorých štát zlyháva. „Dnes ide táto vláda bojovať proti mimovládnym organizáciám, vrátane tých, ktoré sa venujú charitatívnej činnosti. Sú to organizácie, ktoré presadzujú zmeny prospešné pre rodiny, hendikepovaných a ďalšie zraniteľné skupiny. Podľa navrhovaného zákona by však ich aktivity, ako je apelovanie na politikov za zlepšenie sociálnej politiky, spadali pod definíciu lobingu a museli by byť regulované,“ opísala Kolíková.
Mimovládne organizácie podľa SaS nie sú len pomocníkmi v sociálnej oblasti, ale aj strážcami demokracie a právneho štátu. „Pripomínajú, keď štát začína porušovať princípy demokratickej správy vecí verejných. Ich práca je nevyhnutná, aby sme ako spoločnosť chránili hodnoty demokracie a právneho štátu. Akékoľvek snahy obmedziť občiansku spoločnosť sú útokom na každého z nás,“ uzavrela podpredsedníčka SaS.
Zdroj: tlačové oddelenie strany SaS
Mimovladky nemaju „prirodzene pravo“ stat NAD zakonmi a pravnym statom, ako v minulosti uz sme mali „UVKSC“ Prahy a Moskvy. Ziadnu „kompetenciu“ neziskavaju cez ich financnikov!
To znamená , že keď SAS kvíli, ten zákon nebude až taký bezzubý.
Konečne niečo pozitívne od vládnej koalície.