Monitor politických relácií

Žiga verí v dohodu s lekármi, Karasovi nie je jasný postup ministra

        Bratislava 26. októbra (TASR) – V rokovaní s lekárskymi odbormi je stále čas na dohodu a stabilizáciu situácie. V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy to uviedol podpredseda Národnej rady SR poverený výkonom právomocí predsedu Národnej rady SR Peter Žiga (Hlas-SD). Verí, že minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) s lekármi nájde spoločnú reč a ku kolapsu v zdravotníctve nepríde. Pre jeho oponenta v diskusii, podpredsedu KDH Viliama Karasa, zasa postup ministra vyvoláva otázky.


        „Rokovania prebiehajú, vnímame tam aj posuny. Myslím si, že ani lekári nechcú znefunkčniť systém,“ uviedol Žiga. Upozornil, že aj v rámci konsolidačných opatrení bude zachované zvýšenie platov lekárov, dočasne v zníženej miere valorizácie.


        Karas odmietol hrozbu výpovedí lekárov redukovať na otázku vyriešenia mzdových nárokov, upozorňuje pritom na ich volanie po systémových zmenách. „Aj táto situácia je však potvrdením toho, že strana Hlas-SD nebola pripravená prevziať rezort zdravotníctva,“ skonštatoval, poukázal pritom i na tápanie v prípade otázky novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Nie je mu jasné, ako chce ďalej v súčasnej situácii postupovať nový minister. „My by sme dali lekárom jasný signál, že konsolidácia nemôže byť založená na šetrení pri zdravotníckych platoch, ale na systémových krokoch vrátane kontroly finančných tokov,“ tlmočil exminister spravodlivosti postoj KDH.


        Diskutujúci sa dotkli aj témy kandidatúry Maroša Šefčoviča na post v Európskej komisii a vyhlásení premiéra Roberta Fica (Smer-SD) smerom k opozičným poslancom v Európskom parlamente (EP), ktorých obvinil, že sa snažia pripraviť Šefčovičovi „peklo“ pri híringu 4. novembra. Podpredseda parlamentu verí, že Šefčovič miesto získa. Upozornil, že snahy opozičných poslancov očierňovať Slovensko v Bruseli sú evidentné už dlhšie.


         Zástupca kresťanských demokratov upozornil, že je úplne legitímne sa i tvrdo a nepríjemne pýtať kandidáta na to, akým spôsobom chce viesť agendu. „Som zvedavý, či Maroš Šefčovič prijme aj oprávnenú kritiku za chyby, ktoré Komisia v predchádzajúcom období urobila, keďže sám bol jej členom,“ dodal.


        Krátko sa vyjadrili i k téme zmieru, ktoré Ministerstvo vnútra SR uzavrelo s bývalým českým premiérom Andrejom Babišom v prípade jeho evidencie vo zväzkoch ŠtB. Karas postup ministra Matúša Šutaja Eštoka vníma ako amorálny krok a prekročenie kompetencií. „Vo veci mal rozhodnúť súd,“ zdôraznil. Zároveň spochybnil argumenty o možných vysokých ekonomických škodách, ktoré by v prípade prehry v spore štátu hrozili. „S týmto konaním žiadne veľké škody nehrozili, no takto sa to ani nemá uchopiť, nemôžete vyvažovať svedomie národa peniazmi,“ povedal.


        Podľa Žigu prišlo rozhodnutie Šutaja Eštoka na základe právnych analýz a rizika škôd. Politický obchod v tom nevidí.

P. Žiga: Nevidím dôvod, prečo by vláda nemala vydržať ďalšie tri roky

        Vláda SR napĺňa svoje programové vyhlásenie. Uviedol to podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy. Nevidí dôvod, prečo by nemala vydržať ďalšie tri roky. Podľa exministra spravodlivosti a podpredsedu KDH Viliama Karasa vidieť vo vláde rozvrat, nie systémové riešenia.


        Karas tiež označil súčasnú vládnu koalíciu za zlepenec. „Ľudia hovoria, že sa im nežije lepšie ani bezpečnejšie,“ tvrdil.


        V súvislosti so vstupom poslanca Dušana Muňka do poslaneckého klubu SNS vládna koalícia podľa Žigu vyriešila stratu jedného klubu, de jure sa nič neporušilo. Táto situácia podľa neho nevytvára precedens. Zdôraznil, že odchodom poslanca Muňka boli upravené aj výhody poslaneckého klubu Smer-SD. Rovnako ani vládna koalícia týmto prestupom nie je podľa Žigu ohrozená.


        Prestup Muňka do SNS podľa Karasa do budúcna znamená, že sa bude robiť „koaličná matematika“, aby bolo „dobre“ pre najsilnejšiu stranu. „Pre mňa je kľúčové, že nastal stav, že koalícia má štvrtého koaličného partnera. Koalícia visí na šnúrkach huliakovcov. Keď sa vzoprú, bude problém, aby prechádzali zákony,“ konštatoval Karas. Prestup tiež Karas označil za „podfuk“ na občanov, keďže Muňko je stále členom Smeru-SD a deklaruje napĺňanie jeho programu.


        Čo sa týka voľby predsedu parlamentu, Žiga tvrdí, že je len otázka času, kedy v rámci koalície dospejú k voľbe, debaty k tomu smerujú. Nevedel určiť, či voľba nastane ešte tento rok alebo až budúci. Ozrejmil, že majú viacero alternatív na funkciu predsedu, privítal by na tejto pozícii aj súčasného ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), túto diskusiu však zatiaľ nevedú. Deklaroval, že chod parlamentu je bezproblémový.


        To, že predseda parlamentu nie je stále zvolený, je podľa Karasa znak toho, že v koalícii aj demokracii je kríza. Žiga s týmto tvrdením nesúhlasil. Karas pripomenul, že KDH na tento post ponúklo svojho poslanca Františka Mikloška, ponuka stále platí. Označil ho za osobu, ktorá vie viesť dialóg a spájať. Chápe však, že táto vec je záležitosťou koalície.


        Neobsadenú pozíciu podpredsedu parlamentu by si podľa Karasa malo obsadiť hnutie Progresívne Slovensko. Žiga uviedol, že túto pozíciu patriacu opozícii sú pripravení zvoliť, platí to podľa neho aj o poste predsedu parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS. Nomináciu poslanca Martina Dubéciho (PS) na post podpredsedu parlamentu by Žiga akceptoval.

T. Taraba vidí za postupom R. Huliaka snahu oslabiť SNS

        Bratislava 27. októbra (TASR) – Vystúpenie skupiny poslancov okolo Rudolfa Huliaka z poslaneckého klubu SNS malo za cieľ oslabiť túto stranu v koalícii. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Zároveň odmietol, aby SNS visela na „vypaľovaní nejakých obskúrnych osôb“ v pozadí poslancov Národnej koalície.


        „Nebudeme sa pred nimi plaziť,“ vyhlásil Taraba zároveň pri otázke, či sa nebojí, že vystúpenie „huliakovcov“ z poslaneckého klubu SNS môže sťažiť prijímanie koaličných návrhov zákonov v parlamente. Ich hlasovanie podľa neho odhalí, či naozaj budú hlasovať pre zákony v prospech ľudí. „SNS bude vo vláde naďalej plniť programové vyhlásenie vlády a nevzdá sa žiadneho rezortu,“ zdôraznil. Naznačil, že ambíciou „huliakovcov“ mohlo byť aj získanie ministerstva pre Národnú koalíciu.


        Tarabova oponentka, podpredsedníčka poslaneckého klubu PS Zuzana Mesterová, označila vývoj v koalícii a „záchranu“ poslaneckého klubu SNS Dušanom Muňkom zo Smeru za proces, keď sa vo vládnom zlepenci vytvoril ďalší zlepenec. Potvrdzuje to podľa nej zároveň to, že vláda nie je schopná garantovať plnenie svojich sľubov. „Nevie totiž garantovať ani vlastnú stabilitu,“ vyhlásila Mesterová.


        Opozičná poslankyňa v tejto súvislosti kritizovala aj schválené konsolidačné opatrenia, myslí si, že ich podoba odzrkadľuje to, že potrebná konsolidácia verejných financií zaujímala kabinet až na poslednom mieste. „Celý prvý rok svojho mandátu sa zaoberala najmä sama sebou a pomocou svojim ľuďom, konsolidáciu začala riešiť až v posledných mesiacoch,“ upozornila Mesterová. Výsledkom podľa nej, že celú záťaž preniesla vláda na ľudí.


        Taraba upozornil, že nevyhnutná konsolidácia je dôsledkom predchádzajúceho vládnutia súčasnej opozície. Mesterovej tiež pripomenul, že práve bývalý premiér úradníckej vlády a súčasný poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ľudovít Ódor pripravil návrh oveľa tvrdších konsolidačných opatrení, ktoré by pri realizácii rozvrátili sociálny štandard. Mesterová namieta, že Ódorova vláda pripravila návrh, z ktorého bolo možné vybrať konkrétne opatrenia.

Premiér by mal povedať, čo si vypýtal Huliak za lojalitu ku koalícii

        Bratislava 27. októbra (TASR) – Je vo verejnom záujme, aby predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) priblížil výsledok stredajšieho (23. 10.) stretnutia s poslancami Národnej koalície okolo Rudolfa Huliaka. Myslí si to poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorá chce vedieť, čo si „Huliak vypýtal za lojalitu k vládnej koalícii“.


        Podľa predsedníčky strany Za ľudí existujú vážne podozrenia z nekalých praktík kupovania poslancov. Svoje obavy odvíja od vyjadrení podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu (nominant SNS) v nedeľňajšej diskusii TA3 V politike. Ten podľa nej priznal, že časť poslancov vládnej koalície podmieňuje svoju lojalitu korupčnými peniazmi. „Minister Taraba v priamom prenose povedal, že on osobne nebude núkať poslancom okolo Huliaka igelitky peňazí za podporu jeho zákonov. A ja sa teda pýtam, akú odmenu za lojalitu si boli poslanci okolo Huliaka vybavovať priamo na úrade vlády od Roberta Fica,“ uviedla Remišová.


        Vicepremiér v televíznej diskusii v súvislosti s odchodom troch poslancov z poslaneckého klubu SNS uviedol rečnícku otázku „či si myslíte, že sa ja budem pred nimi plaziť a prosiť ich, kam mám priniesť akú igelitku peňazí?“. Zároveň vyhlásil, že SNS nie je nastavená na to, aby visela na nejakých obskúrnych osobách v pozadí Národnej koalície.


        Traja poslanci okolo predsedu mimoparlamentnej strany Národná koalícia Rudolfa Huliaka oznámili v utorok (22. 10.) odchod z klubu SNS. Huliak tento krok odôvodnil tým, že odkedy požiadali o väčšie zviditeľnenie ich strany, začali byť ignorovaní a „absolútne odpojení“ od diania v klube. Aby poslanecký klub SNS nezanikol, doplnil ho Dušan Muňko zo Smeru-SD. Muňko to vysvetlil dôležitosťou zachovania troch klubov z hľadiska procedúr v parlamente.

R. Kaliňák: Vláda sa ešte nevyrovnala s rokmi 2020 až 2023

        Bratislava 27. októbra (TASR) – Najväčším problémom vládnej koalície je to, že sa za rok vládnutia nedokázala vyrovnať s režimom rokov 2020 až 2023, povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12. „Nezaobídeme sa bez toho, aby sme založili úrad na vyšetrenie zločinov predchádzajúceho režimu,“ zhodnotil. Poslanec parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Tomáš Valášek konštatoval, že vláda zlyháva a nemôže zhadzovať vinu na svojich predchodcov.


        Valášek tiež ľuďom odkázal, nech sami posúdia, či sa majú lepšie. Podľa neho sa lepšie nemajú. Rovnako má pocit, že súčasná vláda nielenže nechce zlepšiť situáciu ľudí, ale nevie ani ako na to. Ministra Kaliňáka však pochválil za posielanie munície na Ukrajinu cez firmy kontrolované a vlastnené ministerstvom obrany.


        Vláde sa však podľa Kaliňáka podarilo za rok to, že sa zastaví prepadávanie životnej úrovne občanov, vyzdvihol tiež zníženie inflácie a rast miezd. Tiež zhrnul, že pred voľbami mali jasné sľuby, ktoré dali do programového vyhlásenia vlády, s tým, že ich plnia.


        Na tému vyšetrovania atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Kaliňák pripomenul, že generálny prokurátor Maroš Žilinka uvalil na vyšetrovanie embargo, čo podľa jeho slov rešpektuje. Kaliňák tiež ozrejmil, že sám nemá informácie. „Jedno je jasné, že je to opozičný aktivista. To je nepochybné,“ uviedol o atentátnikovi s tým, že je otázka, s kým a akým spôsobom bol spojený. Pripustil, že vyšetrovanie môže viesť k trestnému stíhaniu aj ďalších osôb. Napriek tejto udalosti vláda podľa Kaliňáka podáva výkony a výsledky, čo považuje za rozhodujúce.


        Valášek si nemyslí, že verejnosť má dostatočné informácie o vyšetrovaní atentátu, naopak, vie o ňom „mizivo málo“. Nerozumie tiež tomu, prečo vláda mesiace po atentáte nič nezverejnila.


        V súvislosti z odchodom troch poslancov z poslaneckého klubu SNS a prestupom poslanca Dušana Muňka zo Smeru-SD do klubu SNS Kaliňák tvrdí, že podstatné je to, že prechádzajú dôležité opatrenia, ktoré vláda prijala. Podľa Valáška je povinnosťou vlády, aby našla hlasy na prechádzanie zákonov.


        Vo veci voľby predsedu Národnej rady (NR) SR Kaliňák ozrejmil, že voliť sa bude, až sa koalícia dohodne. „Zatiaľ dohoda nie je. V tejto chvíli ma to až tak extrémne nevyrušuje,“ tvrdí Kaliňák. Podľa Valáškovho tipu nebude predseda NR SR zvolený do konca volebného obdobia.

Visited 208 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás