Prezident podpísal novelu o príspevku na športovú činnosť detí
Bratislava 22. novembra (TASR) – Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude týkať firiem s viac ako 49 zamestnancami, pričom maximálna výška príspevku je stanovená na 275 eur ročne na všetky deti zamestnanca. Vyplýva to z novely Zákonníka práce poslancov koaličnej SNS, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
„Zavedenie tejto povinnosti vychádza z analýzy súčasných trendov v oblasti verejného zdravia a zistení, ktoré naznačujú, že nedostatočná fyzická aktivita v detstve vedie k nárastu chronických ochorení, ako sú obezita a cukrovka už v ranom veku. Návrh zákona preto podporuje účasť detí na organizovaných športových aktivitách, čím sa zabezpečí nielen ich fyzický, ale aj psychický rozvoj,“ uviedli poslanci v predloženom materiáli.
Návrh podľa nich nadväzuje na súčasnú legislatívu, ktorá dáva zamestnávateľom možnosť poskytovať takýto príspevok. Novela určuje záväznú povinnosť, pričom jej cieľom je zvýšiť počet detí zapojených do pravidelných športových aktivít. Koaliční poslanci predpokladajú taktiež pozitívny hospodársky vplyv na športové organizácie, v ktorých by malo dôjsť k zvýšeniu ekonomickej aktivity.
Prezident odobril úpravy postupov pri nakladaní s majetkom obce
Bratislava 22. novembra (TASR) – Záujemcovia o kúpu majetku obce na základe obchodnej verejnej súťaže alebo pri priamom predaji majetku obce získajú možnosť podávať návrhy, respektíve doručovať cenové ponuky v podobe, ktorú si sami zvolia, teda buď listom, alebo elektronicky. Vyplýva to z novely zákona o majetku obcí, ktorú vo štvrtok (21. 11.) podpísal prezident Peter Pellegrini. Informuje o tom na svojom webe Kancelária prezidenta SR.
Predkladatelia novely považovali povinné doručovanie cenových ponúk elektronicky za problematické, pretože obec pri nakladaní so svojím majetkom nie je v postavení orgánov verejnej moci.
Obec má podľa novely zabezpečiť mlčanlivosť o údajoch z podaných návrhov, respektíve doručených cenových ponúk až do uplynutia lehoty na ich predkladanie.
Obec tiež po novom môže dať majetok do nájmu za nižšie nájomné, než je jeho všeobecná hodnota, aj pri nájme hnuteľnej veci, ktorej zostatková cena je nižšia ako 3500 eur. Urobiť tak bude môcť aj pri nájme majetku obce, ktorého trvanie s tým istým nájomcom neprekročí desať dní v mesiaci, ak súčasne ide o nájom na všeobecne prospešné služby.
Nová právna úprava sa týka aj prenájmu majetku obce, ktorý obstarala z verejných prostriedkov. Podmienkou pre poskytnutie verejných prostriedkov obci nemusí byť len prenechanie majetku za nižšie nájomné, ale môže ísť aj o rôzne iné podmienky, ako je napríklad využite majetku na konkrétny účel, symbolické vstupné a podobne. Nová legislatíva teda zabezpečuje, aby obec pri nakladaní s takýmto svojím majetkom mohla prihliadnuť aj na ďalšie podmienky, za ktorých sa poskytli verejné prostriedky.
Novela bude účinná od 1. januára 2025.
Prezident podpísal právnu úpravu, polícia bude môcť používať skríningové testy
Bratislava 22. novembra (TASR) – Policajti budú môcť prítomnosť omamných alebo psychotropných látok v organizme vodičov zisťovať skríningovými testovacími súpravami. Vyplýva to z novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, ktorú vo štvrtok (21. 11.) podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
„Ministerstvo vnútra SR zabezpečilo skríningové testovacie súpravy na zistenie prítomnosti omamných a psychotropných látok (drog) v organizme vodiča. Zabezpečené boli testovacie súpravy Dräger DrugCheck 3000. V súvislosti s ich zavádzaním do výkonu služby bolo zistené, že súčasné znenie zákona neupravuje možnosť používania predmetných skríningových testovacích súprav policajtmi pri výkone dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky,“ ozrejmil predkladateľ.
Novela zároveň prinesie vypustenie právnej úpravy zriaďovania protialkoholických záchytných izieb. Tá bola podľa poslanca obsolentná a nevykonateľná. Poukázal na viacero prekážok pri prevádzkovaní záchytných izieb, napríklad materiálnych či ekonomických. Upozornil aj na nedostatok lekárov a zdravotníckych pracovníkov. „Z dôvodu, že protialkoholická záchytná izba nie je zdravotníckym zariadením a ani sa v nej občanovi neposkytuje zdravotná starostlivosť a mala by byť zriaďovaná s cieľom zabezpečenia verejného poriadku mesta alebo obce, navrhujeme vypustenie uvedenej právnej úpravy,“ dodal.
Prezident súhlasí so zvýšením vekovej hranice pri notárskej profesii na 70 rokov
Bratislava 22. novembra (TASR) – Veková hranica výkonu notárskeho úradu sa zvýši zo súčasných 67 na 70 rokov. Notári tak budú môcť vykonávať svoju profesiu do 70 rokov. Vyplýva to z novely Notárskeho poriadku, ktorú vo štvrtok (21. 11.) podpísal prezident Peter Pellegrini. Informuje o tom na svojom webe prezidentská kancelária.
Návrh predložil predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Miroslav Čellár (Hlas-SD). Pripomenul, že pri notároch ide o výkon slobodného povolania, ktorého výkon po ekonomickej báze vykonávajú notári ako samostatne zárobkovo činné osoby. „Z nám najbližších štátov je v súvislosti s touto právnou úpravou stanovený vekový limit 70 rokov v Českej republike, Rakúsku aj v Maďarsku,“ uviedol v dôvodovej správe s tým, že na túto hranicu chce upraviť vekový limit aj na Slovensku.
Novela nadobudne účinnosť od 1. decembra.