VIDEO: Rozhodnutie Ústavného súdu SR: Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR

Zrušenie špeciálne prokuratúry nebolo protiústavne! Rozhodol o tom Ústavný súd

Väčšina novely trestných kódexov je v súlade s Ústavou SR, niektoré časti však nie. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR.

Ústavný súd SR zrušil malú časť zmien v trestnom práve, ktoré vo februári schválil parlament. V stredu (3. 7.) o tom informoval predseda ÚS SR Ivan Fiačan na tlačovej konferencii.

Na súde obstál okrem iného zánik Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ďalej zníženie trestných sadzieb za korupciu, majetkovú či hospodársku kriminalitu aj skrátenie premlčacích dôb trestných činov.

Nová právna úprava sa tak bude vzťahovať aj na kriminálne prípady, ktoré súdy nestihli doteraz právoplatne uzavrieť.

Vládny návrh zmien zákonov ohľadom trestného práva skôr kritizovali inštitúcie Európskej únie a tiež napríklad opozícia a už bývalá prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ešte z pozície hlavy štátu rovnako ako opoziční poslanci nechala schválené zmeny preskúmať Ústavným súdom.

Ten potom na konci februára platnosť väčšiny schválených zmien v trestnom práve pozastavil až do konečného rozhodnutia; toto pozastavenie sa ale nevzťahovalo na zrušenie ÚŠP, ktorý zanikol v marci.

Ústavní sudcovia za protiústavnú označili napríklad možnosť spätného otvárania dohôd o vine a treste, ktoré výmenou za priznanie a nižší trest uzatvárajú so žalobcom obvinení.

Rovnako zrušil ustanovenia, aby sa novela Trestného zákona vzťahovala aj na už skôr uložené tresty prepadnutia majetku, o ktorých rozhodli súdy.

Súd kritizoval proces schvaľovania zmien

Ústavný súd síce kritizoval proces schvaľovania balíka zmien v trestnom práve, ktoré vládna koalícia presadila v parlamente prostredníctvom zrýchleného režimu a po obmedzení dĺžky parlamentnej rozpravy, podľa Fiačana táto skutočnosť ale nepredstavovala porušenie ústavných princípov a pravidiel.

Vláda premiéra Roberta Fica obhajovala zmeny v trestnom práve snahou o zladenie právnej úpravy so zákonmi platnými v európskych krajinách, ÚŠP zas označila za nedôveryhodnú inštitúciu.

Podľa opozície je cieľom hlavne zabezpečiť beztrestnosť pre stíhaných ľudí s väzbami na terajšiu vládnu koalíciu.

Práve ÚŠP napríklad vykonával dohľad nad vyšetrovaním desiatok obvinených v prípadoch z doby skoršieho vládnutia Smeru-SD.

Zdroj: eReport, HNtelevízia, TA3

Visited 4 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás