Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Richard Glück dnes zvolal mimoriadne zasadnutie výboru, a to v súvislosti s policajným zásahom v Košiciach, kedy policajt pri výkone služby zabil človeka.
R. Glück v úvode uviedol, že cieľom výboru bolo pýtať sa ministra vnútra, prezidenta Policajného zboru a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), čo sa stalo, prečo rukou policajta vyhasol ľudský život. „Za členov výboru koalície môžem povedať, že my sme v tomto konzistentní. My sme poukazovali na zlyhania policajtov aj v minulosti, pretože policajti to majú jasne zadefinované, čo majú robiť. Predovšetkým majú chrániť ľudí, majú pomáhať a chrániť. Nemôžu policajti zneužívať svoje právomoci a nemôžu policajti agresívnym spôsobom konať a spôsobom takým, ktorý má za priamy následok smrť človeka. To je neprípustné,“ uvádza R. Glück.
Video:
Ako predseda výboru priblížil, že ÚIS postupoval správne a tak, aby páchateľ bol zadržaný, obvinený a bol naňho podaný návrh na väzobné stíhanie, čo podozrivý v tejto chvíli je.
R. Glück ocenil, ako sa inšpekcia k danej veci postavila, pričom v tomto prípade ide o individuálne zlyhanie policajta, nie systémové.
Dodal, že na výbore boli prednesené možné návrhy riešení, jeden z nich je inštalácia kamier na uniformy a tiež monitorovanie priestorov, kde sa vedú výsluchy osôb bezprostredne po spáchaní skutku.
Pokiaľ by v služobnom spise tohto policajta by bolo preukázané, že sa jedná o osobu, ktorá má problémy so správaním alebo niekedy bola agresívna, dalo by sa hovoriť o systémovom probléme. No jedná sa o policajta, ktorý je v službe 22 rokov a nikdy sa nedopustil násilných disciplinárnych konaní.
„Je potrebné prijať veľmi jasné a celospoločensky jednotné stanovisko o tom, že policajti nemôžu mlátiť ľudí, nemôžu zneužívať svoje právomoci a musia byť či už vnútorne disciplinárne stíhaní alebo ak porušia Trestný zákon, Trestný poriadok alebo Zákon o Policajnom zbore, tak aj trestnoprávne stíhaní,“… uzavrel Richard Glück.
T. Gašpar: Ak sa ukáže zlyhanie druhého policajta, mal by byť prepustený z PZ
Bratislava 14. novembra (TASR) – Ak by sa preukázalo, že druhý prítomný policajt mohol v prípade zabitia zaistenej osoby v Košiciach zabrániť útoku, mal by byť prepustený z Policajného zboru (PZ). Uviedol to podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SD) po štvrtkovom zasadnutí brannobezpečnostného výboru. Šéf výboru Richard Glück (Smer-SD) víta zámer telových kamier, vie si predstaviť aj monitorovanie miestností na policajných staniciach, kde prebiehajú výsluchy.
Gašpar si myslí, že druhý policajt už mal byť prepustený z PZ. Pochybil podľa neho vo viacerých rovinách. „To, že nezakročil, keď jeho kolega páchal trestný čin, je tá najzákladnejšia vec. Za to zrejme bude niesť aj trestnoprávnu zodpovednosť,“ skonštatoval pred novinármi. Ďalším problémom podľa neho je, že si spolu s obvineným policajtom mali vymyslieť obsah úradného záznamu. Podľa Gašpara sa nemusí čakať na obvinenie, aby z polície niekoho prepustili. Nechce však robiť dopredu súdy. „Som určite za to, že pokiaľ sa preukáže, že mohol tomu zabrániť a že si do záznamu vymýšľali udalosti, nemá čo robiť v Policajnom zbore,“ povedal Gašpar.
Na výbore sa podľa Glücka členovia dozvedeli, že policajná inšpekcia postupovala správne. Dodal, že podľa poskytnutých informácií obvinený policajt za 22 rokov v službe nečelil disciplinárnemu konaniu za násilnosti. Nie je podľa neho vylúčené, že budú obvinené v prípade aj ďalšie osoby vrátane druhého policajta.
Gašpar doplnil, že treba zisťovať, do akej miery treba vyvodzovať zodpovednosť voči priamemu nadriadenému policajta, ktorý zlyhal. Zdôraznil, že zatiaľ ide o individuálne zlyhanie, pričom Policajný zbor tvorí veľká masa ľudí. „Keby mal policajný prezident alebo minister odstupovať za každé z týchto zlyhaní, musel by do roka odstupovať niekoľkokrát,“ dodal. Zaujímalo by ho, či sa zmeny v správaní dali zistiť už pred incidentom a či sa dalo predísť skutku. „Očakávam, že v tomto smere ešte budú prebiehať vyšetrovania,“ povedal.
Košický policajt mal počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol. V utorok (12. 11.) ho obvinil vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby a hrozí mu trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Policajt bude stíhaný väzobne, voči rozhodnutiu podal sťažnosť.
Zdroj: SMER – SSD, SME – YouTube
zlyhanie „Jednotlivca“ v Kosiciach nie je tam prvym takym zlyhanim!
podla historie „Neprevinenych“ da sa ocakavat, ze to nebolo ani posledne zlyhanie …
nikoho na ministerstve nanapadlo, ze sa naraba v praxi s snespravnymi definiciami hierarchickeho „systemu“?
po kauze Babis bol minister uz zrely pre sudne konanie hrubeho zneuzitia pravomoci a nie az teraz!
policia sa nemoze „ocistovat“ sama a suplovat sudne rozhodnutia! ….
Dobru noc pravny stat, po odchode absolutne nekompetentnej saboterky PS Caputovej bola nadej na zmenu k lepsiemu