Dnes poslanci za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia na tlačovej besede k Lex atentát uviedli, že v národnej rade prebieha diskusia v skrátenom legislatívnom konaní o tomto dokumente. Predseda poslaneckého klubu Ján Richter priblížil, že je to súbor opatrením na to, aby nedošlo k podobnému trestnému činu, ako sa v máji odohral a aby sa preventívne zvýšila ochrana najvyšších ústavných činiteľov alebo politikov. Dodal, že podľa neho by nikto nemal mať problém so zabezpečením ubytovania pre troch najvyšších ústavných činiteľov, či s posilnením ochrany politikov. Tiež by nikto nemal mať problém s tým, že polícia bude mať viac možností zakročiť proti tým, ktorí úmyselne môžu narúšať protesty. „Nerozumiem niektorým opozičným poslancom, ktorí tvrdia, že na takéto opatrenia nie je potrebné rýchlejšie konanie, ktoré sme do parlamentu predložili, pretože podľa ich vyjadrení chceme zakázať protesty,“ povedal J. Richter. Mnohí totiž odmietajú pripustiť, že spúšťačom pre atentátnika boli aj opozičné protesty, na ktoré chodil.
Ján Richter prízvukoval, že napriek niektorým opozičným tvrdeniam, že atentát sa nestal, je jednoznačné, že skutok sa stal.
Tibor Gašpar uviedol, že nie iba skutok sa stal, ale stal sa zároveň závažný trestný čin, pokus o vraždu. Bezpečnostná situácia na Slovensku je podľa jeho slov ovplyvňovaná viacerými faktormi. Nálada v spoločnosti v dôsledku politického rozdelenia spoločnosti je dnes v polohe, že sa rozširuje nenávisť a neznášanlivosť, vulgarizmy v online priestore sú na dennej báze. Dokonca mnohé médiá reagujú tak, ako keby sa nič nestalo. Potvrdil, že atentát bol mimoriadna okolnosť.
Vláda predložila súbor opatrení, kde bolo nevyhnutné vyriešiť to, že ľudia sa chcú naďalej zhromažďovať a napĺňať si svoje právo. Potvrdil, že zhromažďovacie právo bude zachované, no bude chránené viac ako doteraz. „Základným zmyslom týchto zmien je viac chrániť zhromaždenia, viac ísť proti tým, ktorí ho chcú narušiť, každý narušiteľ verejného zhromaždenia môže spôsobiť vyvolanie incidentu. A nebudú to len nadávky cez kordón policajtov, ľahko sa to môže zvrhnúť do fyzického kontaktu a ublíženiu na zdraví,“ uvádza T. Gašpar.
Približuje zároveň, že v rámci zákona ide o obmedzenie zhromaždenia z hľadiska miesta, aby sa nemohli konať napríklad v rezidenčných zónach, v tesnej blízkosti bydliska verejne činných osôb, vrátane novinárov. Zdôraznil, že v žiadnom prípade sa nebudú zakazovať zhromaždenia, rozhodovanie o zhromaždeniach bude na samosprávach, to sa v zákone meniť nebude.
Ďalej sa vypúšťa celá časť, ktorá riešila povinnosť prevádzkovateľov poskytovať meta dáta o identite ľudí, ktorí v online priestore sa vyjadrujú vulgárne. „Tí, ktorí šíria v online priestore výroky, ktoré znamenajú, že naplnili trest čin, napríklad že schvaľujú iný trestný čin alebo vyzývajú na spáchanie ďalšieho trestného činu, tam bude poskytovať prevádzkovateľ naďalej meta dáta o identite páchateľov, aby sa náhodou niekde ľudia nedomnievali, že sú chránení,“ prízvukuje,.
T. Gašpar spomenul aj atentát v Handlovej, kde uviedol, že tak, ako vyjadruje názov Lex atentát súbor opatrení, ktoré majú zlepšiť bezpečnostnú situáciu, tieto zmeny riešia celé územie našej republiky. Napriek tomu, že prvých dňoch po atentáte spoločnosť uznala, že sa treba upokojiť, samotní politici za pomoci médií dnes situáciu eskalujú. „Druhá časť, ktorá správanie vie limitovať, to sú práve zákony. My tu musíme urobiť svoj podiel práce v legislatívnej časti tak, aby sme nenarušili základné politické a ľudské práva, aby ste sa mohli slobodne všetci vyjadrovať. Ale bez toho, aby sme čelili hejtu, nenávistným prejavom a že by sme vyvolávali u iných ľudí potrebu vykonať taký trestný čin, ako spáchal 15. mája na Roberta Fica,“ uzatvára T. Gašpar.