VÝSTAVA K 80. VÝROČIU SNP VO DVORANE MK SR LÁKA AJ ZAHRANIČNÝCH HOSTÍ

Klub výtvarných umelcov a teoretikov, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, Matica slovenská, Spoločnosť Ladislava Novomeského a Klub Nového Slova a ďalšie inštitúcie vytvorili unikátnu výstavu k príležitosti 80. výročia od vypuknutia Slovenského národného povstania. Tento historický čin sa stal predmetom mnohých umeleckých stvárnení vo filme, fotografii, maľbách a kresbách, na poštových známkach, sochách, plaketách, bustách, pamätných tabuliach, monumentálnych pamiatkach, grafikách a mnohých ďalších formách umeleckého zobrazenia. Od otvorenia výstava hostila aj zahraničných návštevníkov z Českej republiky, Holandska, Turecka, Maďarska, Francúzska, Číny, Talianska, Ruska a Ukrajiny, Kanady, Rakúska, Nemecka a Peru. 

Dr. Ladislav Skrak predseda Výtvarného odboru Matice slovenskej a predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov zozbieral obrazy z depozitára SZPB, slovenských galérií a súkromných zbierok, aby ich vystavil na komplexnej oficiálnej výstave pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania. Výstava obsahuje diela popredných slovenských výtvarných umelcov moderny a neskorej moderny (vrátane mnohých priamych účastníkov SNP) ako Martin Benka, Juraj Drexler, Imro Weiner-Král, ale aj Vincent Hložník a Ferdinand Hložník, Ján Kulich, Ludovít Fulla, Orest Dubay, Jozef Jankovič, Teodor Baník, Ladislav Snopek, Jozef Baláž, Karol Kállay, Štefan Bobota, Ľudovít Goga, Milan Medúz, Alexander Vika, Albín Brunovský, Július Nemčík, Jozef Kostka, Tibor Bártfay a Elena Lazinovská či Klára Patakiová. Vystavujú aj súčasní autori ako Stanislav Harangozó, Peter Repka či Martina Kvašňovská. Výstavu dotvára ikonická monumentalizujúca krajinomaľba vrútockej brány s povstaleckou tematikou od Martina Benku.

Súčasťou expozície sú protifašistické plagáty, známky, sochy partizánov ako Kukorelli či Nálepka, štúdie k jednotlivým dielam s tematikou Slovenského národného povstania, busty organizátorov SNP Husáka, Šmidkeho, Novomeského, ale aj ďalších osobností ako A. Dubček, J. Gabčík, M. Nešpor, L. Svoboda či L. Ťažký a iných. Na výstave sú taktiež rôzne experimentálne diela ako napríklad smaltový artefakt s originálnymi podpismi partizánov od M. Gašpara. Vystavené sú aj originálne skice Martina Benku a farebné drevorezy Ľudovíta Fullu, vrátane jeho ikonickej mierovej vízie Poslovia mieru s holubicami. Výstava obsahuje aj originálne vydanie povstaleckej Pravdy. „Aj v čase jedného z najvýznamnejších výročí, 80. výročia slávnej historickej udalosti, sa presvedčíme a pripomenieme, že v boji proti fašizmu a nacizmu sa bojovalo za hodnoty demokracie. Naši umelci sa hrdo vyjadrovali a stále sa vyjadrujú k tejto výnimočnej, víťaznej, ale aj tragickej téme a iniciatíve,“ prehlásil predseda SZBP Viliam Longauer pri vernisáži výstavy.


Virtuálnu prehliadku galérie si môžete pozrieť na Youtube:

Visited 299 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

9 Komentáre

    • TOTO BOLA DIKTATÚRA!!!
      SNP-HRDINOVIA – bojovníci proti fašizmu:
      Wikipédia
      Koncentrační tábory byly místem mučení, nucených prací, nemocí, vyčerpání a vražd. Vyhlazovací tábory byly pouze jedním druhem těchto zařízení, které nacistické Německo vybudovalo před a během druhé světové války pro systematické vraždění miliónů lidí…

      https://plus7dni.pluska.sk/historia/ked-sovieti-oslobodili-koncentracny-tabor-majdanku-hitlera-poch
      pochytil záchvat zúrivosti
      21. 4. 2019, 10:00

      Holokaust: Väzňov popravovali takmer denne. Kremačné pece a plynové komory sa zachovali dodnes.

      V roku 1944 fašistické vojská už len ustupovali. Niekedy sa aj veľmi ponáhľali a niekedy ani nestihli ujsť. Koncom marca sa na sovietskom fronte ocitlo v obkľúčení 20 nemeckých divízií. Bol najvyšší čas likvidovať aj koncentračné tábory. Zrovnávali ich so zemou a zvyšky zajatcov hnali od frontu. Boli to pochody smrti, na ktorých zajatci umierali od hladu, od smädu, od únavy, od týrania, od guliek.

      Dňa 22. júla, po veľkej sovietskej letnej ofenzíve, sa v koncentračnom tábore Majdanek na predmestí Lublinu na poľskom území nečakane objavili sovietske tanky. Hoci Himmler vydal rozkaz, že „do rúk nepriateľa nesmie padnúť jediný živý väzeň“, sovietske oddiely oslobodili ešte spolovice fungujúci koncentrák. Nacisti sa nedostatočne ponáhľali.

      Himmler nariadil v júli 1941 vybudovať v jeho okrajovej oblasti nazývanej Majdanek koncentračný tábor. Mal byť zdrojom lacnej pracovnej sily. A poslednou stanicou židovského obyvateľstva, ktoré tvorilo prevažnú časť mesta.
      V júli 1942 bol Himmler na obhliadke svojho diela – koncentračných táborov v týchto končinách. Všade, kam vkročil, sa podmienky ešte zhoršili. Zajatci umierali od hladu, od zimy, na rôzne epidémie. Na ich usmrcovanie predovšetkým využívali cyklón B, ktorý inak používali iba v Osvienčime. Majdanek sa stal jedným z najhorších koncentračných táborov, ocitol sa v zozname desiatich najhorších. Zahynulo v ňom – podľa odhadov – asi 360-tisíc ľudí, z toho takmer polovicu zastrelili alebo otrávili cyklónom B. Približne 200-tisíc bolo Židov. Tábor dostal pomenovanie „cintorín Európy“.

      Obete
      Na stavbe lublinského tábora pracovalo spočiatku 150 Židov. Neskôr pribudlo asi dvetisíc sovietskych vojnových zajatcov, ktorí nemali ani len kde bývať. Nocovali pod holým nebom. Do polovice novembra ich prežilo asi len 500 a tretina z nich bola taká vyčerpaná, že už nedokázali ani pracovať.

      🤢🤢🤢V januári 1942 vypukla v tábore epidémia škvrnitého týfusu a skosila takmer všetkých zajatcov i väzňov. Tábor s pobočkami sa plnil ďalšími obeťami. Medzi nimi slovenskými. Prvých deportovali 27. marca 1942. Na jeseň 1943, po prehratej bitke pri Kursku, ho však chceli celkom vyprázdniť. Na 3. novembra zorganizovali akciu Dožinky, čiže „oslavu úrody“. Stiahli množstvo esesákov a policajtov. Obetiam rozkázali vyzliecť sa donaha, nahnali ich k priekopám a tam ich za zvukov Straussových valčíkov a pochodov zabíjali. Povraždili vyše 18-tisíc ľudí. Skupina spoluväzňov musela mŕtvym vylomiť zlaté zuby a potom ich spálili. No v Majdanku pribúdali ďalší väzni a popravy pokračovali. Od decembra do marca 1944 tam presunuli okolo 18-tisíc nevládnych, ťažko chorých väzňov a postupne ich likvidovali v plynových komorách 🤢🤢🤢

      • pleties ako politruk jablka s hruskami!
        sprav si v tom trochu konecne poriadok …
        Predcasne povstanie, nie podla planov SNR a Vianocneho programu, malo nasledky zbytocnych civilnych obeti.
        Bojovali s BENESOM za spolocny ciel navratu politickeho cechoslovakizmu t.j.- ceskeho fasizmu!!!
        na doucenie trochu aj k teme particky Havla, Kohouta, Simeckovcov, Hvoreckeho
        a ani Fico & Co sa nedistancovali len „oslavovali“…
         Narodovci“ Český národně socialistický tábor — Vlajka  od r. 1928 _Slovaci ako ceska“vetva“ ceskeho naroda…
        https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlajka_(hnutí)
        boli aj skutocny vitazi, ktori sa transformovali do KSC
        Zacni ale este skor s Gulakmi a vrazdenim „bohatych“ zidov +nezidov Sovietmi na Kryme, Ukrajine atd. -odhad sumarne 80 milionov len do r. 1940 …

        • Ćlánok je o SNP, nepleť hrušky a jablká so slivkami.

          Na doučenie:
          5 nejhorších dozorkyň v koncentračních táborech
          Jan Handl

          Greseová pracovala v Osvětimi jako dozorkyně. Přezdívali jí Hyena z Osvětimi, Běžně se podílela na selekci, při které rozhodovala o tom, kdo půjde do plynové komory. Během soudního procesu svědci uvedli, že dovolovala vězně napadat hladovými psy, střílela je a bičovala.

          Braunsteinerová za války působila v Majdanku, přezdívali jí Kobyla. Vězně mučila zvlášť ohavnými způsoby, děti zvedala za vlasy a házela na nákladní vozy směřující do plynových komor, mladé dívky ukopávala k smrti.

          Maria Mandlová byla jednou z hlavních dozorkyň v Osvětimi-Březince. Kvůli své mimořádné krutosti dostala přezdívku Bestie, měla prsty ve více než půl milionu vražd. Očití svědci vyprávěli, že stála u brány tábora a jakmile na ní někdo pohlédl, zmizel beze stopy. Dala dohromady táborový orchestr a po skončení pracovních povinností museli vězni ještě pochodovat za doprovodu hudby.

          Ak ti toto neprekáža, je mi jasné, kto si!🤢

          • Jablka-hrusky vsetko jedno!
            Mas problem pochopit obsah pisaneho textu!
            Nedokazes sa sustredit na jednu temu. a obhajujes cesky fasizmus.
            Nemas potuchy o texte ku ktoremu sa vyjadrujes, Trolis len kopirujes texty bez suvisu, si absolventkou VUMLU ?

          • Jozef Svedok čoho?
            Jablká-hrušky, najdôležitejšie sú Tvoje slivky§
            Áno, mám problém pochopiť obsah Tvojho písaného textu!
            Nedokážem sa sústrediť na Tvoju tému o „českom fašizme“, nemám vedomosti o zverstvách, ktoré by páchali Ćesi na Slovensku takým spôsobom ako to robili nemeckí nacisti so súhlasom.
            https://ipravda.sk/res/2009/09/19/thumbs/119564-slovensky-stat-nestandard1.jpg
            A ešte čosi skopírujem:
            Tiso vraj nikdy nevystupoval servilne a Hitler sa k nemu nesprával ako k vazalovi. V súkromí ho však posmešne nazýval „farárik“. Keď napríklad v apríli 1943 slovenský prezident zavítal do Hitlerovej vily v Obersalzbergu, diktátor na jeho adresu uviedol: „Ten povie na všetko, čo odo mňa príde, áno a amen.“ Tisa však vždy podporoval, lebo vedel, že má zo slovenských politikov najväčšiu autoritu a môže mu dôverovať.
            Čo teda Hitler zamýšľal so Slovákmi? Aj keď priamej odpovede niet, je známe, že Slovanmi opovrhoval. Preňho boli otrockou rasou, ktorá potrebovala pánov – Nemcov.
            …Pokiaľ ide o Slovanov, mal k nim rovnako brutálny vzťah ako Hitler. Známy je jeho prejav pred vodcami SS z októbra 1943, v ktorom vyhlásil: „Ako sa majú Rusi, ako sa majú Česi, je mi úplne ľahostajné… Či ostatné národy žijú v blahobyte alebo skapínajú od hladu, ma zaujíma len potiaľ, kým ich ako otrokov potrebujeme pre našu kultúru.“ zdroj:https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fspravy.pravda.sk%2Fdomace%2Fclanok%2F169648-zo-slovakov-chceli-spravit-nemcov%2F&psig=AOvVaw0PUvNyOTdpxVs46eqjD_PO&ust=1726513564946000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CBcQjhxqFwoTCIjwtbPSxYgDFQAAAAAdAAAAABAE

            Dúfam, že si pochopil obsah písaného textu! Dúfam, že si trochu pochopil súvis kopírovaného textu. Škoda, že som neabsolvovala VUMUL, možno by som dokázala argumenovať lepšie, Trollik.

  1. KRÁSNE Kulichovo súsošie Žalujem, zobrazujúce matku, ktorej žiaľ tíši vojak Červenej armády, bolo do predpolia duklianskeho pamätníka osadené v roku 1964 na pamiatku obetí padlých pri oslobodzovacích bojoch v rámci Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944.
    https://img.bigeron.com/categorylist/02.Dukla%20-%20pam%C3%A4tn%C3%ADk%20-%20%C5%BDalujem%20-_1.jpg

    https://dam.nmhmedia.sk/image/ff8c52ea-a08d-4d7d-a0aa-4ddc08c68367_dam-urlraqczq.jpg/1024/0
    V boji o Duklu padlo niekoľko desiatok tisíc sovietskych vojakov. Karpatsko-duklianska operácia bola útočná operácia sovietskych a česko-slovenských vojsk na severovýchodnom Slovensku na jeseň 1944, ktorá mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami.
    Súsošie nahradili sochou československého vojaka, ktorej autorom bol akademický sochár Jan Adolf Vítek
    https://cdn.sita.sk/sites/32/2014/10/na-dukle-spominali-na-obete-kiska-s-glvacom-odhalili-sochu-20.jpg

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás