„Brexit všetko zmenil,“ povedal novinárom zhromaždeným v Európskom parlamente. Pred Brexitom „Európa bola vyvážená medzi tými, ktorí chceli centralizovanejšiu, federálnejšiu Európsku úniu na jednej strane, a krajinami, ktoré chceli… nezávislosť na druhej strane“.
Brexit narušil krehkú rovnováhu síl EÚ a stredoeurópske štáty neboli schopné zastaviť nárast smerom k federalizmu, povedal Viktor Orbán 8. októbra.
Pred Brexitom boli Spojené kráľovstvo a spojenci ako Maďarsko dostatočne silní na to, aby zabránili presunu moci z národných hlavných miest do Bruselu. Od odchodu Spojeného kráľovstva majú problémy, povedal maďarský premiér.
„Brexit všetko zmenil,“ povedal novinárom zhromaždeným v Európskom parlamente. Pred Brexitom „Európa bola vyvážená medzi tými, ktorí chceli centralizovanejšiu, federálnejšiu Európsku úniu na jednej strane, a krajinami, ktoré chceli… nezávislosť na druhej strane“.
Pokračoval: „…a potom Briti odišli a my Stredoeurópania sme tu zostali, viete, jediné krajiny, ktoré by sa nechceli pripojiť k hlavnému federalistickému prístupu“.
Od Brexitu sa konflikt v rámci EÚ zintenzívnil a Maďarsko sa ocitlo v „ťažkej“ pozícii.
Maďarsko je dnes jedným z mála štátov EÚ, ktoré sú proti novému presunu moci do Bruselu, procesu známemu ako „zmena zmluvy“.
Medzi navrhovanými zmenami je zrušenie národného veta v zahraničnej politike, čo znamená, že Maďarsko, ktoré vetovalo určitú finančnú podporu EÚ pre Ukrajinu, by to už nemohlo urobiť. Krajiny, ktoré sa ocitli v menšine, by tiež nemohli vetovať sankcie navrhované Európskou komisiou.
Na Ukrajine Orbán zopakoval budapeštiansky postoj, že vojnu „nemožno vyhrať na bojisku“. Bolo potrebné uzavrieť prímerie „akonáhle to bude možné“.
Stratégia EÚ pre Ukrajinu „nie je dobrá“ v tom, že komunikácia medzi bojujúcimi stranami a ich podporovateľmi sa „považuje za hriech“. Súčasná stratégia EÚ, ktorú označil za „provojnovú“ alebo mierovú „dlhšou cestou“, nefungovala.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila Orbánovu návštevu u ruského prezidenta Vladimira Putina v júli za „upokojenie“, hoci Orban povedal, že splnila svoj účel v tom, že téma mierových rokovaní je teraz opäť na stole.
Dvojhodinovú tlačovú konferenciu prerušil demonštrant, ktorý hádzal papiere po miestnosti a potom ho bodyguardi zrazili na zem.
„Keď niekoho nazvete bastardom, v maďarčine to znamená ‚nesúhlasím s vami‘,“ povedal Orban po incidente.
Počas nadchádzajúcich volieb v USA, ktoré sa uskutočnia počas prebiehajúceho maďarského predsedníctva EÚ, Orban povedal, že ak vyhrá Donald Trump, „otvorí fľaše šampanského“.
Trumpova zahraničná politika sa podľa neho výrazne líšila od zahraničnej politiky súčasnej Bidenovej administratívy.
„Niet pochýb o tom, že existuje významný rozdiel medzi zahraničnou politikou, prístupom, filozofiou, hodnotami, postojmi demokratickej administratívy, ktorá je v súčasnosti v úrade, a republikánskeho kandidáta,“ povedal. Trumpov príchod by „otvoril novú kapitolu“.
Povedal, že dúfa, že Trump zasiahne, aby okamžite ukončil ukrajinskú vojnu, namiesto toho, aby čakal na svoju inauguráciu začiatkom budúceho roka.
Štáty EÚ by sa podľa neho mali rýchlo stretnúť po tom, ako budú známe výsledky amerických volieb, aby rozhodli o spoločnej politike.
Pokiaľ ide o migráciu, Orbán predpovedal, že jeho myšlienky, zamerané na spracovanie žiadostí o azyl mimo EÚ, prijme zvyšok EÚ.
Maďarsko bolo podľa neho „prvé, kto postavilo ploty a zastavilo [nelegálnu] migráciu“. Tento typ migrácie „môže byť zastavený iba jedným spôsobom: kontrola hotspotov mimo EÚ“.
Ak takzvaní ilegálni úspešne vstúpili, „nikdy neodídu“. Žiadna európska vláda nechcela zohnať ilegálnych, možno aj násilím, a vyhostiť ich, povedal.
Povolenie na vstup do EÚ by malo byť založené na predchádzajúcom povolení. Iní v EÚ ho nazývali „idiot alebo zlo“, ale „na konci dňa so mnou budú všetci súhlasiť“.
Zdroj: https://brusselssignal.eu/2024/10/brexit-broke-the-eu-says-orban/
Prevzaté od: progresivne.com