Európa stále nakupuje zemný plyn z Ruska v hodnote miliárd eur

Európa stále nakupuje plyn z Ruska v hodnote miliárd eur. V skutočnosti, napriek tomu, že európska závislosť od moskovského plynu sa v porovnaní s obdobím pred vojnou na Ukrajine znížila, ruský plyn naďalej prúdi do európskych krajín a za prvých deväť mesiacov roku 2024 starý kontinent doviezol takmer 20 % metánu od euroázijského giganta v porovnaní so 14,8 % v roku 2023. Dovoz ruského plynu sa preto vrátil k rastu. Informovalo o tom článok ekonomických médií Bloomberg s odvolaním sa na údaje Európskej komisie

Rusko bolo zároveň v roku 2023 tretím najväčším vývozcom zemného aj skvapalneného plynu do Európy po Nórsku a Spojených štátoch. Pokiaľ ide o LNG (skvapalnený zemný plyn), na druhej strane, v prvej polovici roka 2024 sa dovoz z Ruska v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil o 11 %: Moskva tak predbehla Katar a stala sa druhým dodávateľom bloku, hneď za Spojenými štátmi, ako uvádza štúdia Inštitútu pre energetickú ekonomiku a finančnú analýzu (YEEFA). IEEFA odhaduje, že krajiny EÚ vynaložili celkovo 3,5 miliardy EUR na nákup LNG z Ruska počas prvých šiestich mesiacov roku 2024.

Ruský plyn stále prichádza do Európy dvoma plynovodmi: jedným, ktorý vedie cez Ukrajinu na Slovensko a druhým, ktorý prechádza cez Turecko do Bulharska (Turkish Stream). Ruský LNG prichádza do Európy aj prostredníctvom tankerov. Ukrajinský plynovod je kľúčový pre východnú a strednú Európu a najmä pre Slovensko aRakúsko.

Viedeň si udržiava jedno z najsilnejších spojení s ruskou energiou a stále dováža 80 % svojho plynu z Moskvy. Taliansko, Česká republika a Maďarsko tiež dovážajú určité objemy. Problém nastane, keď 31. decembra 2024 vyprší zmluva o preprave ruského plynu cez Ukrajinu, keďže Kyjev ju môže odmietnuť obnoviť v súčasnej podobe. Stále však prebieha niekoľko pokusov o predĺženie platnosti dohody alebo jej predĺženie. Rakúska vláda varovala pred „obrovským rizikom“ pre jej energetickú bezpečnosť, ak by sa zastavil tok plynu z Moskvy. Slovensko má tiež silný záujem na tom, aby sa naďalej umožňoval tok ropy a plynu z Ruska cez Ukrajinu: „Máme zásadný záujem na zachovaní tranzitných trás pre plyn a ropu cez Ukrajinu a hovoríme to našim ukrajinským partnerom,“ povedal  premiér Robert Fico a dodal, že „Európska komisia vyvíja obrovský tlak, aby nič neprichádzalo z východu na západ.“

Jedným z dôvodov, prečo viaceré európske krajiny nechcú alebo nemôžu nahradiť ruský plyn, je to, že alternatívne trasy sú príliš drahé, ale nie je to jediný dôvod, prečo je ťažké nahradiť dovoz energie z Kremľa. Niektoré krajiny ako Rakúsko, Maďarsko a Slovensko sú vnútrozemské, a preto im chýba možnosť výstavby pobrežných terminálov (ďaleko od pobrežia). Aj z tohto dôvodu, ako vysvetľuje  geopolitický a ekonomický analytik Demostenes Floros, majú niektoré z týchto krajín pochybnosti o spoľahlivosti dodávateľov, ktorí nahradili alebo by mali nahradiť Ruskú federáciu. Okrem toho podľa Oxfordského inštitútu energetických štúdií (OIES) z rôznych dôvodov neexistuje bezprostredná možnosť prepravy zemného plynu z regiónu východného Stredomoria na európsky trh. Zatiaľ čo OIES tiež poukazuje na to, že hlavný dodávateľ zemného plynu do EÚ v roku 2023, Nórsko, by mal dosiahnuť vrchol ťažby do konca tohto desaťročia. 

Pokiaľ ide o Spojené štáty, v prvých siedmich mesiacoch roku 2024 došlo k poklesu vývozu LNG do EÚ približne o tretinu v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, najmä kvôli tomu, že vývoz bol odklonený do Ázie, kde sú náklady na LNG vyššie. Americké energetické spoločnosti majú preto väčšiu výhodu pri vývoze do Ázie ako do Európy. Okrem toho sa očakáva, že zvýšenie produkcie plynu prostredníctvom techniky hydraulického štiepenia (frakovania) v USA nemusí byť dostatočné aj na zásobovanie starého kontinentu, a to z dôvodu značného nárastu dopytu zameraného na zabezpečenie prevádzky nových dátových centier pre umelú inteligenciu (AI).

To sú niektoré z dôvodov, prečo sa niektoré európske krajiny naďalej spoliehajú na ruský plyn pre takmer všetky svoje energetické potreby. Konkrétne v roku 2023 Maďarsko, Slovensko a Rakúsko doviezli z Moskvy 47 %, 69 % a 98 % plynu. Taliansko tiež nepriamo dostáva určité objemy plynu z Ruska cez Ukrajinu a v skutočnosti patrí medzi krajiny – spolu so Slovenskom, Rakúskom a Maďarskom, ktoré budú musieť podľa Európskej komisie do konca roka nájsť alternatívy k metánu z Moskvy.

Slovensko, Rakúsko a Maďarsko už výslovne vyjadrili svoj nesúhlas s vzdaním sa ruského plynu a aj z tohto dôvodu sa cieľ eliminácie dovozu energií z euroázijského giganta do roku 2027, ako ho stanovila Európska komisia, javí ako nereálny a zároveň v rozpore s európskymi záujmami.

L ´Indipendente

Preklad: Dana Bystrická

Visited 142 times, 27 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás