Moskva nebude váhať reagovať na „agresívne akcie“ NATO, varoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Umožnenie ukrajinskej armáde používať Západom dodávané zbrane dlhého doletu na útoky v Rusku by sa považovalo za jednu z takýchto akcií, povedal Lavrov v utorok pre RIA Novosti.
Ruský diplomat zdôraznil, že tvárou v tvár akémukoľvek aktu agresie NATO alebo jeho členských štátov proti Rusku budú uplatnené primerané odvetné opatrenia v súlade s právom krajiny na sebaobranu, ako je stanovené v Charte OSN.Okrem toho zdôraznil, že Moskva použije všetky potrebné zdroje na zaistenie svojej bezpečnosti vrátane jadrových zbraní.
„Nikto nebude môcť zostať na vedľajšej koľaji: ani na druhej strane Atlantiku, ani na druhej strane Lamanšského prielivu,“ varoval minister.
Kyjevské sily by nemohli takéto zbrane používať samostatne a potrebovali by prítomnosť špecialistov NATO a spravodajské údaje, získané prostredníctvom satelitných systémov bloku, zopakoval Lavrov.
„Ak by sa tieto zbrane použili, znamenalo by to, že nielen Ukrajina, ale aj krajiny NATO by boli otvorene vo vojne s Ruskom,“ zdôraznil diplomat.
Kyjev už mesiace tlačí na Spojené štáty a ich spojencov, aby zrušili zákaz útokov v Rusku zbraňami dlhého doletu, dodávanými Západom. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj zahrnul túto požiadavku do svojho takzvaného „plánu víťazstva“, ale mnohí západní lídri k nej pristupujú s opatrnosťou.
New York Times koncom októbra informovali, že Zelenskyj tajne požiadal Washington o rakety Tomahawk na vykonanie hlbokých úderov v Rusku. S dosahom až 2 400 km majú Tomahawky väčší dostrel ako ktorákoľvek iná západná zbraň predtým dodávaná do Kyjeva.
Kremeľ na túto správu reagoval tým, že prvoradým záujmom Kyjeva je snaha o čo najrýchlejšie zatiahnutie svojich západných podporovateľov do vojny.
Controinformazione
Preklad: Dana Bystrická