Ukrajinskí dezertéri. Čísla situácie, ktorá sa vymkla spod kontroly 

Ukrajinská armáda v chaose, vojaci neposlúchajú rozkazy alebo utekajú pred ruskou delostreleckou paľbou. V priemere jeden zo 14 ukrajinských vojakov od začiatku konfliktu dezertoval alebo opustil svoju pozíciu bez povolenia. Nie je to proruská propaganda, ani preháňanie: toto vyplýva zo správ, zverejnených CNN, Deutsche Welle a La Repubblica.

Tento fenomén nadobudol taký kritický a nekontrolovateľný rozmer, že Verchovnaja rada (ukrajinský parlament), bola nútená upraviť sankcie proti dezercii a neoprávnenému opusteniu a dekriminalizovať ich, ak sú spáchané prvýkrát.

Koreňom úteku z frontu je početná menejcennosť kyjevských síl, nízka morálka a únava vojsk a nútená mobilizácia mužov, ktorí boli násilím a proti svojej vôli privedení na front a ktorí v podstate nemajú v úmysle zomrieť, aby bránili Ukrajinu pred ruskou inváziou. Najpochopiteľnejšie je, že bez silnej motivácie alebo silnej nenávisti voči ruskému svetu je desať rokov vo väzení lepšou voľbou ako smrť.

Čísla, ktoré dostali Kyjev do ťažkostí

CNN uvádza, že v prvých štyroch mesiacoch roka bolo začatých 19 000 prípadov proti vojakom za dezerciu alebo opustenie. Nemecký časopis DW uvádza, že v prvých šiestich mesiacoch tohto roka tento fenomén postihol takmer 30 000 vojakov:

„Podľa štatistík generálnej prokuratúry v prvom polroku 2024 orgány činné v trestnom konaní na celej Ukrajine začali takmer 29,8 tisíc nových trestných konaní, týkajúcich sa úteku vojenského personálu: 18,6 tisíc za neoprávnené opustenie vojenskej jednotky a 11,2 tisíc za dezerciu. Čísla, ktoré už prekročili čísla z celého roku 2023 (keď sa začalo 24,1 tisíc nových vyšetrovaní) a viac ako trojnásobne oproti roku 2022 (9,4 tisíc prípadov),“ uvádza sa v správe DW, zverejnenej 2. augusta 2024.

Celkovo sa odhaduje, že od začiatku totálnej vojny prokuratúra otvorila asi 63,2 tisíc prípadov za opustenie alebo dezerciu z armády 880 000 mužov. To je jeden vojak na každých 14.

Špička ľadovca

Tento jav je však podceňovaný, pretože všetky zdroje sa zhodujú v tom, že oficiálne čísla by sa mali vynásobiť tromi alebo dokonca štyrmi.

Podľa ukrajinského poslanca Ruslana Gorbenka bolo za dva a pol roka vojny viac ako 80 tisíc prípadov dezercie a SOCH. Novinár Vladimír Bojko, narukovaný do ukrajinských ozbrojených síl, tieto údaje drasticky popiera a vysvetľuje dôvod rozdielu medzi oficiálnymi a skutočnými číslami.

Takmer 80 tisíc (presnejšie 78 330) je počet konaní, začatých podľa článkov 407 a 408 ukrajinského Trestného zákona. Skutočný počet tých, ktorí utekajú pred frontom, sa blíži k 200 tisícom. Problém je v tom, že SBY, národný vyšetrovací úrad, jednoducho akceptuje iba tretinu sťažností.

 Situácia sa vymkla spod kontroly

Od okamihu, keď vojak opustí svoje miesto, až po zápis jeho prípadu do Jednotného registra predbežných vyšetrovaní (EDPR), to môže trvať až 5 rokov. Ťažkosti sú spôsobené tým, že front je stovky kilometrov od kancelárií SBY a vyšetrovatelia nemôžu ísť na miesto na kontroly. Postup je zverený právnikom vojenských jednotiek, ktorí majú 30 dní na vykonanie oficiálneho vyšetrovania a postúpenie výsledkov Štátnemu úradu pre vyšetrovanie. Iba v takom prípade polícia zaregistruje trestné konanie. Väčšina sťažností sa rozptýli ako voda kvapkajúca z vedra s otvorom. Nie je teda isté, či sa potom verejne súťaže skutočne preskúmajú.

„Nikto nehľadá dezertérov,“ píše Bojko nahnevane.

Ďalším dôvodom je, že dôstojníci veľmi často nehlásia SOCH nadriadeným, aby neukázali problémy jednotky. Zametanie prachu pod koberec problém nevyrieši, práve naopak.

 Odpoveď Kyjeva

Bojko varuje, že masová dezercia spôsobí kolaps frontu a obviňuje ministra obrany Umierova, generálneho prokurátora Kostina a riaditeľa Úradu štátnej bezpečnosti Suchačova. Pravdou je, že situácia sa tak vymkla spod kontroly, že sa Kyjev rozhodol použiť zamatovú rukavicu tvárou v tvár neschopnosti prijať protiopatrenia.

Predchádzajúci šéf ozbrojených síl Valerij Zalužnyj požiadal súdnictvo o zvýšenie trestu, ale opatrenie bolo zrušené, pretože bolo mimoriadne nepopulárne. Naopak, 20. augusta bol prijatý zákon, ktorý dekriminalizuje trestný čin opustenia, ak sa SOCHniki (vojak, ktorý opustí svoje miesto) rozhodne vrátiť.

Podľa Gorbenka sa asi 25-30% bojovníkov vracia do prvej línie. Útek je prvou reakciou na hrôzu, keď skončíte pod delostreleckou paľbou. Po šoku si tí, ktorí utiekli, „oddýchnu“ a „získajú múdrosť, ktorá prichádza s časom“, hovorí ukrajinský poslanec cynicky.

Dezercia je taká rozšírená a endemická, že o nej sami vojaci žartujú a zapĺňajú sociálne siete videami a mémami SOCHniki 

Dôvody úteku z frontu

Veliteľ pod podmienkou anonymity povedal CNN, že jeho 800-členný prápor bol rozrezaný na polovicu vrátane mŕtvych a vážne zranených v krutých bojoch na fronte. Už nechce vidieť svojich vojakov umierať, a tak dal výpoveď a ukryl sa v kancelárii.

Ukrajinská armáda krváca. Boje sú krvavé a mnohí vojaci jednoducho utekajú zo svojich pozícií, aby nezomreli pod ruskou delostreleckou paľbou. Mnohí zostávajú v šoku a potrebujú psychologickú starostlivosť. Nechcú sa vrátiť k boju. Najmä ak sú súčasťou regrútov, ktorí prišli s poslednou vlnou mobilizácie.

Na rozdiel od dobrovoľníkov nezmobilizovaní ľudia nemali inú možnosť ako narukovať. Mnohí z nich boli násilne odvlečení, vytrhnutí z áut, z náručia svojich manželiek alebo matiek, unesení na ulici, zbití a naložení do vojenských dodávok a potom bez výcviku vyhodení na front. Teraz odmietajú bojovať. Väčšina z nich opustí svoje pozície a nikdy sa nevráti, vysvetlil veliteľ pre CNN.

Napriek mobilizácii sú ukrajinské jednotky v prevahe a predĺženie frontu na ruské územie situáciu zhoršilo. Tento podiel je 10 Rusov na každého ukrajinského vojaka, uvádza CNN. Problémy s rotáciou udržujú mužov vyčerpaných a morálku nízku. Premiestnenie môže byť veľmi nebezpečné, ak sú zásobovacie trasy pod ruskou paľbou. Niekedy ruská bariéra dronov bráni rotáciám, vojaci zostávajú v prvej línii až dvadsať dní.

Nie je veľa čo pochopiť o dôvodoch opustenia svojich pozícií. Tvárou v tvár istej smrti a úlomkom svojich druhov, roztrhaným na kusy nepriateľským delostrelcom, vojaci utečú. Je to inštinkt prežitia.

Gorbenko hovorí o mužoch v šoku, ktorí sú zverení do psychologickej starostlivosti na prekonanie posttraumatického stresu. Z domácej pohovky je pohodlné schvaľovať, že Ukrajinci chcú bojovať a že vojny sú spravodlivé a dobré, keď človek neobetuje svoje vlastné telo pod dažďom roztaveného olova.

 L ´Antidiplomatico

Preklad: Dana Bystrická

Visited 1 426 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

1 Komentár

  1. „…nútená mobilizácia mužov, ktorí boli násilím a proti svojej vôli privedení na front .“🤢🤢🤢
    Nie je to PORUšENIE ĽUDSKÝCH PRÁV?
    Človek má PRÁVO NA ŽIVOT!!!🕊️

    Prečo by mali Ukrajinci bojovať za záujmy USA, Západu, ukrajinských oligarchov a zbohatlíkov!!!
    Funguje na Ukrajine nejaký verejný ochranca práv (ombudsman), na ktorého by sa mohol obrátiť každý Ukrajinec, ktorý sa domnieva, že pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánu verejnej správy boli porušené jeho základné práva a slobody v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu??? AK NIE POTOM UKRAJINA NIE JE PRÁVNY ŠTÁT A NEMOŹE BYŤ PRIJATÝ DO EÚ, AK EÚ TVRDÍ, ŹE ĆLENSKÉ ŠTÁTY EÚ MUSIA REŠPEKTOVAŤ PRINCÍPY DEMOKRATICKÉHO A PRÁVNEHO ŚTÁTU!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás