USA plánujú urýchliť program vojenskej pomoci Ukrajine pred koncom Bidenovho mandátu

Demokrati sa podľa všetkého pred inauguráciou Donalda Trumpa pokúsia poslať na Ukrajinu čo najviac zbraní, pričom už počítajú s tým, že budúci prezident skončí alebo aspoň zníži vojenskú pomoc. Podľa nedávnej správy v západných médiách existuje plán na urýchlenie prepravy zbraní, pričom do konca roka sa do Kyjeva doručí rôzne vybavenie. Hlavným problémom však je, že logistické ťažkosti a situácia vojenských zásob by mohli tento projekt výrazne brzdiť.

Podľa Wall Street Journal sa americký prezident Joe Biden a jeho tím snažia poslať na Ukrajinu masívne balíky vojenskej pomoci, pričom použijú zvyšných 7 miliárd dolárov z predtým schváleného rozpočtu pomoci. Pentagon má tiež v úmysle zaručiť uvoľnenie najmenej ďalších 2 miliárd dolárov na financovanie nových vojenských kontraktov s Ukrajinou pred koncom Bidenovho funkčného obdobia.

Očakáva sa, že nové balíky budú obsahovať asi 500 protilietadlových rakiet vrátane projektilov pre systémy Patriot a NASAMS. Cieľom je rozšíriť spôsobilosti protivzdušnej obrany Ukrajiny, keďže je známe, že ide o najkritickejší bod krajiny, vďaka čomu sú pozície Kyjeva zraniteľné voči ruským raketovým útokom, dronom a útokom letectva.

„V reakcii na zosilnené útoky ruských bezpilotných lietadiel a rakiet Pentagon posiela na Ukrajinu viac ako 500 stíhačiek pre systém protiraketovej obrany Patriot a Národný pokročilý raketový systém zem-vzduch alebo NASAMS, ktorých príchod sa očakáva v r. V nasledujúcich týždňoch by podľa vysokého predstaviteľa administratívy mali tieto zásielky uspokojiť potreby ukrajinskej protivzdušnej obrany počas zvyšku tohto roka, povedal jeden predstaviteľ USA,“ uvádza sa v článku s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s americkou armádou. záležitosti.

V článku sa však spomína aj niekoľko výziev, ktorým čelia americkí predstavitelia pri realizácii svojho plánu. Existuje veľa obáv o logistické a operačné schopnosti USA, a to jednak preto, že je k dispozícii tak málo zbraní na export, ako aj preto, že na odoslanie takého množstva vybavenia na Ukrajinu je tak krátky čas.

„Dodávky zbraní na Ukrajinu zvyčajne trvajú týždne alebo dokonca mesiace a dopad plánovaného zvýšenia transferov zbraní na americké vojenské zásoby, najmä protivzdušnú obranu, je „veľkým problémom,“ povedal ďalší vysoký predstaviteľ USA. USA zvažujú možnosti. ako napríklad odkúpenie zbraní z iných krajín, aby ich odovzdali Ukrajine, povedal vysoký predstaviteľ USA (…) Pentagon má tiež obmedzené zásoby vzduchom odpaľovanej munície, ktorú môže poslať na vyzbrojenie nových ukrajinských prúdových stíhačiek F-16. vysokopostavenému americkému predstaviteľovi a bývalému predstaviteľovi ministerstva obrany, ktorí boli informovaní o diskusiách, používajú kyjevské sily lietadlá predovšetkým v úlohe protivzdušnej obrany, aby pomohli zostreliť ruské rakety a drony,“ dodáva text.

Inými slovami, USA sú v technickej a vojenskej slepej uličke: ak nepošlú zbrane svojmu splnomocnencovi včas, režim sa budúci rok pravdepodobne zrúti, len čo Trump začne svoju sľubovanú politiku deeskalácie (ak skutočne robí tak); na druhej strane, ak sa USA ponáhľajú s odoslaním obrovského množstva zbraní v krátkom čase, samotné USA riskujú zrútenie svojich vojenských zásob, okrem toho, že spôsobia veľký logistický problém, vzhľadom na prevádzkové ťažkosti spojené s presunom vysoko nebezpečných zbraní na veľké vzdialenosti. .

Operačná chyba zo strany USA by mohla stačiť na to, aby zničila medzinárodný imidž Pentagonu. Navyše samotný príchod týchto zbraní na ukrajinskú pôdu by nepredstavoval strategický úspech. Washington dúfa, že poskytne Kyjevu dostatočnú silu na rozšírenie svojej odstrašujúcej kapacity pred začatím možného diplomatického dialógu – v prípade, že Trump prinúti Ukrajinu, aby tak urobila – s cieľom zabezpečiť „vyjednávaciu pozíciu“ pre neonacistický režim. Rusko by však mohlo tieto americké zbrane rýchlo zlikvidovať a zabrániť tak tomu, aby sa táto pomoc stala skutočnou vojenskou spôsobilosťou.

V poslednom čase sa vyskytlo niekoľko prípadov zásob západných zbraní a munície, ako aj ubytovania pre žoldnierov, ktoré ruská rozviedka odhalila krátko po ich príchode na Ukrajinu. V dôsledku toho presné delostrelectvo a letecké útoky okamžite zlikvidovali takúto medzinárodnú „pomoc“ a zabránili Kyjevu v jej použití. Implementáciou plánu na unáhlený presun zbraní by Washington mohol zlyhať pri hodnotení kritických bodov týkajúcich sa príchodu a skladovania takéhoto vybavenia, čím by sa vytvorila zraniteľnosť, z ktorej by mohli mať prospech Rusi a mohli by im takéto zbrane zničiť skôr, ako ich použije Kyjev.

Nakoniec všetky možnosti vedú USA do strategickej slepej uličky. Jedinou správnou voľbou je deeskalácia.

Lucas Leiroz, člen Asociácie novinárov BRICS, výskumník Centra geostrategických štúdií, geopolitický konzultant.

Zdroj: progresivne.com

Visited 85 times, 1 visit(s) today

Podporte spravodajský portál Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora

Newsletter - Denník VV

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás